Informacje
 • Wyjątkowo gorący rok we Włoszech. Jest zima, a kwitną grusze i dojrzewają brokuły

  29-12-2019 09:35 Rolnicy alarmują
  Temperatura we Włoszech w Święta Bożego Narodzenia Foto: Tomas Anton Escobar/Unsplash | Video: Ventusky.com

  2019 był we Włoszech czwartym najgorętszym rokiem od 1800 roku. Gorąca jesień, a także zima z wysoką temperaturą, mają fatalny wpływ na uprawy.

  Jak podaje włoski krajowy związek rolników (Coldiretti), tegoroczne święta Bożego Narodzenia we Włoszech zamykają rok 2019, który został uznany za jeden z czterech najgorętszych od 1800 roku. Średnia temperatura z pierwszych 11 miesięcy roku była wyższa o 0,88 stopnia od średniej historycznej.

  Więcej gwałtownych zjawisk

  Mamy zimę, ale jesień też była we Włoszech gorąca. Temperatura była wyższa o 1,39 stopnia od średniej sezonowej. Ponadto podczas tegorocznej jesieni notowano w kraju średnio cztery oberwania chmury dziennie. O prawie jedną piątą - w porównaniu z rokiem 2018 - wzrosła zaś liczba burz, trąb powietrznych i gradobić. Rolnikom przyniosło to straty w wysokości setek milionów euro.

  Jak podaje na Facebooku Włoskie Stowarzyszenie Meteorologiczne NIMBUS, powołując się na dane Narodowego Instytutu Badań Meteorologicznych, w nocy z 24 na 25 grudnia tuż po północy w Turynie termometry pokazały 17,4 stopnia Celsjusza. To największa wartość temperatury, jaką zarejestrowano od 1865 roku w tym okresie nie tylko w nocy, ale również za dnia. Zdaniem meteorologów NIMBUS, do tej anomalii z pewnością przyczyniły się zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka.

  Kwitną grusze, dojrzewają brokuły

  Rolniczy związek zauważył, że efekty rekordowego ciepła mają wyraźny wpływ na naturę, w której nie ma już takich pór roku jak w przeszłości. Jako przykład podaje się Apulię na południu kraju, gdzie w wysokiej, niemal wiosennej temperaturze zakwitły właśnie grusze, a rolnicy zbierają w grudniu przedwcześnie dojrzałe brokuły, kalafiory, seler, pietruszkę, koper rzymski, cykorię czy boćwinę.

  Niepokój budzi możliwość raptownego spadku temperatury, bo to - jak ostrzegli eksperci - będzie mieć katastrofalne skutki dla upraw i zbiorów na wiosnę oraz latem.

  - Włoskie rolnictwo musi coraz częściej stawiać czoła skrajnym zjawiskom - podkreślił związek. Wiele z nich, zaznaczył, ma gwałtowny charakter, co stało się już normą.

  Podczas dyskusji na temat wyraźnych zmian klimatycznych zwrócono uwagę na to, że wraz z nimi zmienia się metoda produkcji wina. Coraz więcej winorośli w Trydencie i Górnej Adydze z powodu temperatury przenosi się wyżej na wysokość 800 metrów nad poziomem morza.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • kultura równości
  Super!
  slavk0 /2019-12-29 12:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...