Informacje
 • Wschodnia Australia płonie. "Dopóki nie spadnie dużo deszczu, pożary nie ustaną"

  17-11-2019 20:10 Spaliło się kilkaset domów
  Pożary w Australii widziane z kosmosu Foto: PAP/EPA/JEREMY PIPER | Video: NASA

  We wschodnich regionach Australii szaleją pożary. Żywioł podsyca wysoka temperatura, uderzenia piorunów i silny wiatr. Ogień będzie zagrożeniem przez najbliższy tydzień.

  Na terenie najbardziej zaludnionego stanu Australii, Nowej Południowej Walii strażacy w niedzielę walczyli z 56 pożarami, z czego 27 nie zostało jeszcze opanowanych. W ciągu ostatniego tygodnia spłonęło 367 domów. Według statystyk, od początku tegorocznego sezonu pożarów spalił się obszar o powierzchni 1 650 000 hektarów.

  Pogoda będzie przeszkodą

  Sytuacja pogodowa nie będzie sprzyjać strażakom. Kolejny tydzień ma przynieść wzrost zagrożenia pożarowego.

  - Spodziewamy się pogorszenia sytuacji, od wtorku przez środę, aż po czwartek - poinformował komisarz Shane Fitzsimmons ze Straży Pożarnej w Nowej Południowej Walii (NSWRFS).

  Żywioł stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla ludzkiego życia. W wyniku ostatnich pożarów u wschodniego wybrzeża kraju zginęły cztery osoby.

  Strażacy mają pełne ręce roboty - na miejsce jadą załogi z innych stanów, a także z Nowej Zelandii.

  Groźnie też w Queensland

  Pożary roślinności w Australii zdarzają się często, potrafią też być niebezpieczne i przynosić ofiary. W tym roku jednak żywioł jest wyjątkowo gwałtowny.

  Ogień trawi też wschodnie wybrzeże stanu Queensland - tam w niedzielę odnotowano ponad 80 pożarów. Służby wydały ostrzeżenia dla mieszkańców. W tym regionie pogoda także nie będzie sprzyjać walce z ogniem - ma być sucho i gorąco.

  - Dopóki nie spadnie dużo deszczu, pożary nie ustaną - powiedział komisarz Mike Wassing ze straży pożarnej stanu Queensland.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Głupota zbiera żniwa
  No proszę - karczowali drzewa pod uprawy i na umór wydobywali węgiel i sądzili, że nie wpłynie to na ekosystem? Teraz jak roślinność, a razem z nią, zwierzęta wyginą to powstanie tam ogromna pustynia. GDYBY nie chciwość człowieka nigdy by do tego nie doszło na tak ogromną skalę. U nas dzieje się podobnie - niszczy się ekosystem po drogi i miasta.
  ~Paulina /2019-11-27 19:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...