Informacje
 • Gwałtowne burze, a po nich seria
  niszczycielskich tornad. "To obszar kataklizmu"

  19-03-2021 12:25 Jest ofiara śmiertelna
  Zniszczenia po przejściu tornada w Tupelo Foto: Reuters | Video: ENEX

  Dziesiątki tornad przeszły przez południowe regiony Stanów Zjednoczonych. Zniszczone są domy i powalone drzewa. Co najmniej jedna osoba nie żyje.

  Według władz największe zniszczenia są w stanach Alabama i Missisipi, gdzie między innymi wiele dróg zablokowały powalone drzewa. W tych dwóch stanach oraz w trzech sąsiednich odnotowano co najmniej 24 tornada. Początek dały im gwałtowne burze.

  W Luizjanie, Arkansas, Missisipi, Alabamie, Georgii i na Florydzie prądu pozbawionych zostało ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych i firm.

  "To obszar kataklizmu"

  - To obszar kataklizmu. Powalone są drzewa. Żywioł zniszczył nam na podwórku dwa samochody - powiedział stacji CNN Raymond Barren z hrabstwa Clarke w Alabamie.

  Portal internetowy dziennika "USA Today" informuje o co najmniej jednej ofierze śmiertelnej w stanie Missisipi i co najmniej dwóch rannych osobach w Alabamie.

  Zamknięto szkoły i biura

  W ślad za środowym żywiołem, zgodnie z prognozami służb meteorologicznych, w czwartek zagrożonych tornadami i burzami były 32 miliony ludzi, poczynając od stanów Ohio po południową część Florydy.

  Za najbardziej narażone na niebezpieczeństwo rejony uznano Georgię, gdzie zawieszono naukę w szkołach, oraz w wschodnie części Karoliny Północnej i Karoliny Południowej. W tej ostatniej zamknięte zostały niektóre szkoły i biura. Zgodnie z przewidywaniami, silne burze miały w godzinach wieczornych czasu miejscowego dotrzeć do południowej, a później środkowej części Florydy.

  Meteorolodzy zapowiadają na południu kraju możliwość wystąpienia kolejnych tornad, wichur i gradu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....