Informacje
 • Smugi zieleni, bieli i fioletu. Zorza rozświetliła niebo Laponii

  26-10-2020 12:31 Spektakl nad głowami
  Zorza polarna w Norwegii Foto: Reuters | Video: kontakt 24 (Tomasz Iwaniuk)

  Przebywający w miejscowości Utsjoki na północy Finlandii w niedzielę mieli okazję oglądać przepiękne zjawisko. Niebo rozbłysło kolorami zorzy polarnej.

  Duże połacie zieleni ze smugami bieli i fioletu pojawiły się na lapońskim niebie w niedzielę tuż przed godziną 22. Kolory zaczęły prześwitywać przez warstwę zachmurzenia nad miejscowością Utsjoki, na północ od koła podbiegunowego.

  Jak powstaje zorza?

  Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca. Cząstki mkną przez Układ Słoneczny i docierają do naszej planety. Na wysokości około 100 kilometrów, w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi, wzbudzane są atomy w naszej atmosferze i powstają światła zorzy. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

  Zasięg występowania zorzy polarnej zależy od siły rozbłysku na Słońcu. Im jest silniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że zorze pojawią się bliżej równika, czyli na półkuli północnej - dalej na południe.

  Zderzenia mogą wstrząsnąć magnetosferą wokół północnych i południowych biegunów Ziemi, uwalniając kolorowe strumienie w niebo.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...