Informacje
 • "Nie czekajcie, ewakuujcie się".
  Kalifornia płonie, jedna osoba zginęła

  11-10-2019 20:14 Rok po ogromnych pożarach

  W okolicach Los Angeles wybuchły potężne pożary. Ewakuowano około 100 tysięcy ludzi, a strażacy ostrzegają, że sytuacja jest dynamiczna. Zginęła jedna osoba, ogień zniszczył co najmniej 25 budynków.

  Z powodu pożarów, jakie wybuchły w okolicach Los Angeles, zginęła jedna osoba. Jak podali strażacy, przyczyną śmierci mężczyzny było zatrzymanie akcji serca.

  Według ich relacji blisko 100 tysięcy ludzi musiało się ewakuować do bezpieczniejszych miejsc. Strażacy w najbliższych dniach nie planują zniesienia nakazów ewakuacji, a wszyscy, którzy musieli opuścić swoje domy, muszą nastawić się, że szybko do nich nie wrócą.

  W dolinie San Fernando, na północ od Los Angeles, pożar Saddleridge do piątku rano spustoszył ponad 1900 hektarów terenu. Jak podano, w piątek wieczorem czasu polskiego z powodu suchej i wietrznej pogody nadal istnieje ryzyko ponownego wzniecenia ognia.

  - To bardzo dynamiczny pożar - powiedział szef straży pożarnej w Los Angeles Ralph Terrazas. - Nie czekajcie, ewakuujcie się - zaapelował.

  Ogień spowodował zamknięcie szkół i kilku autostrad. Zniszczył już co najmniej 25 domów w miejscowościach Sylmar i Porter Ranch, dwóch dzielnicach na północno-zachodnich obrzeżach Los Angeles. Do gaszenia konieczne było użycie buldożerów, śmigłowców i innego ciężkiego sprzętu.

  Zobacz aktywne pożary w ciągu ostatnich 24 godzin:
  Śmieci i ogień

  Straż pożarna od czwartkowego popołudnia mierzą się także z pożarem nazwanym Sandalwood, który wybuchł w pobliżu miejscowości Calimesa w hrabstwie Riverside. Spłonęło około 330 ha terenu.

  Jak podał w oświadczeniu Kalifornijski Departament ds. Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej, przyczyną miało być zrzucenie śmieci zajętych ogniem na roślinność.

  Działają sprawnie

  W znacznej części stanu Kalifornia władze ostrzegają przed zwiększonym ryzykiem pożarowym. Strażacy są zmobilizowani i szybko powstrzymali większość pożarów, które wybuchły w Kalifornii.

  Z powodu niebezpieczeństwa grupy energetyczne zdecydowały o odcięciu od prądu około 730 tysięcy odbiorców.

  Rok po tragedii

  W ubiegłym roku Kalifornia zmagała się z najbardziej śmiercionośnymi i destrukcyjnymi pożarami w historii stanu. Wtedy ogień wybuchał ponad 8,5 tys. razy i spalił blisko 730 tysięcy hektarów terenu. Zginęło około 100 osób. Władze oszacowały, że pokrycie wszystkich strat pochłonie miliardy dolarów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...