Informacje
 • Karaibska wyspa przed i po wybuchu wulkanu.
  Widać ją na zdjęciach satelitarnych

  14-04-2021 08:13 Miejscami leży nawet 20 centymetrów popiołu
  Księżycowy krajobraz po wybuchu wulkanu Foto: Reuters/Satellite Image 2021 Maxar Technologies | Video: Reuters

  Zdjęcia satelitarne wykonane przed i po erupcji wulkanu La Soufriere pokazują, jak zmieniła się wyspa Saint Vincent. Całą okolicę pokrywa gruba warstwa popiołu. Do mieszkańców dociera pomoc z innych państw, w tym żywność i maski.

  Położony na karaibskiej wyspie Saint Vincent wulkan La Soufriere obudził się po niemal pół wieku. Potężna erupcja, do której doszło w piątek 9 kwietnia, sprawiła, że wyspa zmieniła się nie do poznania.

  Popiół wyrzucony na wysokość 10 kilometrów pokrywa większość karaibskiej wyspy, a w niektórych miejscach jego grubość sięga nawet 20 centymetrów. Pył zniszczył uprawy, zanieczyścił wodę i doprowadził do śmierci zwierząt. Z wulkanu wydobyła się lawina piroklastyczna. Niektóre drogi stały się nieprzejezdne, co utrudniło poszukiwania. Jak dotąd nie ma doniesień o ofiarach lub rannych.

  Zdjęcia satelitarne przed i po

  Zdjęcia satelitarne, które widać poniżej, wykonane nad częścią wyspy Saint Vincent, pochodzą z 2 kwietnia (przed wybuchem) oraz 13 kwietnia. Dzięki nim można zobaczyć, jak zmieniła się wyspa po przebudzeniu się wulkanu. Fotografie w podczerwieni wykonane przed erupcją pokazują bogatą roślinność wyspy.

  Kolejna już erupcja nastąpiła we wtorek około godziny 6 rano czasu lokalnego, wyrzucając w powietrze  kolejne kłęby dymu i popiołu. Specjaliści ostrzegają, że wulkan może pozostać aktywny przez kilka miesięcy.

  Potrzebna pomoc mieszkańcom

  Karaibska Agencja Zarządzania Kryzysowego (Caribbean Disaster Emergency Management Agency) podała, że około 16-20 tysięcy osób zostanie łącznie wysiedlonych na skutek aktywności wulkanu, przy czym 3600 obecnie przebywa w schroniskach, a inni zatrzymali się w domach krewnych i przyjaciół.

  Do wyspiarskiego kraju dociera pomoc z innych państw, w tym żywność i maski.

  Saint Vincent i Grenadyny są zamieszkane przez nieco ponad 100 tysięcy mieszkańców. Od 1979 roku nie wybuchł tam żaden wulkan. Ostatnia erupcja spowodowała szkody na sumę około 100 milionów dolarów (ponad trzy miliardy złotych). Za jeden z najpoważniejszych wybuchów uważa się ten z 1902 roku, kiedy zginęło ponad tysiąc osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....