Informacje
 • 100 tysięcy ewakuowanych.
  Nadciąga Kammuri

  02-12-2019 08:14 Zagrożona stolica Filipin
  Prognozowane porywy wiatru podczas tajfunu Kammuri Foto: PAP/EPA/JONNEL MARIBOJOC | Video: Ventusky.com

  Do Filipin zbliża się tajfun Kammuri. Rozpoczęto ewakuację setek tysięcy ludzi z najbardziej zagrożonych terenów. Żywioł uderzy w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano. W niebezpieczeństwie jest stolica kraju Manila. W tej chwili prędkość wiatru zbliża się do 200 kilometrów na godzinę.

  Tajfun Kammuri, nazywany lokalnie tajfunem Tisoy, zmierza w kierunku Filipin. Ma uderzyć w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano. Według meteorologów, trasa żywiołu będzie przebiegała na zachód. Po przewidywanym przybraniu na sile może we wtorek stać się huraganem trzeciej kategorii.

  Wiatr w tej chwili wieje z prędkością 150 kilometrów na godzinę. Synoptycy spodziewają się, że przyspieszy do 185 km/h. Prognozowane są wysokie fale sztormowe o wysokości do trzech metrów.

  Ulewne deszcze mogą powodować lawiny błotne i powodzie. Najbardziej obfite opady spodziewane są w południowo-wschodniej części kraju i na wyspie Luzon. Może spaść do 200-300 litrów wody na metr kwadratowy. Zagrożony jest również region stolicy kraju Manilii.

  Obowiązkowe ewakuacje

  Najbardziej zagrożona jest wyspa Luzon z największym zaludnieniem w kraju. Ewakuowało się już tam około trzech tysięcy osób. Jako pierwsi w niedzielę domy opuścili mieszkańcy regionu Bicol. Umieszczono ich w prowizorycznych ośrodkach, szkołach i schroniskach. Jak podaje rządowa agencja informacyjna (PNA), z prowincji Balay w południowej części wyspy Luzon ewakuowało się 100 tysięcy osób.

  Większość z ewakuowanych mieszka na obszarach przybrzeżnych lub nisko położonych, a więc szczególnie narażonych na gwałtowne powodzie lub osuwiska wywołane przez ulewne deszcze towarzyszące żywiołowi. Wszyscy z tych terenów, zwłaszcza z miejsc z kanałami rzecznymi łączącymi się z wulkanem Mayon, wzywani są do obowiązkowych ewakuacji.

  - Musimy ich ewakuować, a jeżeli są niechętni, poleciłem policji, aby siłą doprowadzili ich do najbliższych obozów ewakuacyjnych - powiedział gubernator prowincji Balay Al Francis Bichara.

  Zagrożone igrzyska

  Na ścieżce tajfunu są między innymi ośrodki sportowe w mieście Subic i stolicy kraju Manili.  Tymczasem od soboty trwają tam Igrzyska Azji Południowo-Wschodniej.

  - Plan awaryjny obejmuje opóźnienie zawodów lub ich całkowite odwołanie - powiedział Ramon Suzara, dyrektor wykonawczy komitetu organizacyjnego igrzysk. Dodał, że plan zawodów halowych nie zostanie zmieniony, pod warunkiem, że gwałtowna pogoda nie spowoduje odcięcia energii elektrycznej.

  Jak podaje CNN, w niektórych rejonach zamknięte zostały szkoły, a linia lotnicza Cebu Pacific odwołała wiele lotów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...