Informacje
 • Uwaga na porywisty wiatr. Prognoza zagrożeń IMGW

  11-10-2019 06:30 Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie

  Miejscami może powiać porywisty wiatr

  Shutterstock

  W najbliższych dniach aura może być niebezpieczna. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia.

  Synoptycy IMGW wydali prognozę zagrożeń, z której wynika, że mogą czekać nas wietrzne dni. W piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane w województwach: pomorskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim.

  W tych regionach prędkość porywów wiatru może osiągnąć maksymalnie do 75 kilometrów na godzinę.

  Niebezpiecznie w sobotę

  Na sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej także prognozuje silniejsze porywy wiatru. Alarmy mogą pojawić się w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim i śląskim.

  Według prognoz synoptyków tego dnia prognozowana prędkość porywów wiatru wzrośnie maksymalnie do 70 km/h.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia zgodnie z definicją IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Zwana jest też prognozą niebezpiecznych zjawisk.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...