Informacje
 • Ostrzeżenia przed silnym wiatrem.
  W środę możliwe burze

  09-05-2021 20:59 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Tomasz Zubilewicz o pogodzie i sytuacji hydrologicznej Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Na południu kraju obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem. Porywy mogą dochodzić do 75 kilometrów na godzinę. W ciągu kolejnych dni należy spodziewać się burz.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województw:

  - dolnośląskiego, dla powiatów: lubańskiego, lwóweckiego, jeleniogórskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kłodzkiego i ząbkowickiego, gdzie ważne będą od godziny 20 w niedzielę do godz. 10 w poniedziałek;

  - opolskiego, dla powiatów: nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego, gdzie ważne będą od godz. 20 w niedzielę do godz. 12 w poniedziałek.

  Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h, z kierunku południowego.

  Na Dolnym Śląsku alerty stracą ważność o godzinie 10 w poniedziałek, a na Opolszczyźnie o godz. 12 tego samego dnia.

  Roztopy

  W woj. małopolskim w powiecie tatrzańskim obowiązuje ostrzeżenie przed roztopami. Na skutek wzrostu temperatury przewidywane jest topnienie pokrywy śnieżnej wysoko w Tatrach.

  Alert będzie ważny do godz. 18 w poniedziałek.

  Burze

  Na środę synoptycy przewidują wystąpienie burz. Należy się ich spodziewać w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....