"Wystarczy niewielki impuls energetyczny". Duże zagrożenie pożarowe w wielu regionach

[object Object]
"Las nie obroni się sam" (archiwum)tvn24
wideo 2/15

Instytut Badawczy Leśnictwa określił, że w Polsce panuje duże lub średnie ryzyko pożarowe. Ponieważ mamy obecnie falę upałów, ściółka jest mocno wysuszona, dlatego niewiele potrzeba, aby pojawił się ogień. O tym, jak należy zachowywać się w lesie, przypomina także Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Zagrożenie pożarowe w lasach w znacznej części kraju, zwłaszcza na zachodzie, jest duże; bardziej na wschód średnie - ostrzega w piątek Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL). Zagrożenie pożarowe wzrasta w związku z falą upałów i brakiem opadów.

W niemal całej Polsce zagrożenie pożarowe jest określane jako duże. W pozostałych regionach, a więc części woj. warmińsko-mazurskiego, większości Mazowsze i Opolszczyzny oraz w Małopolsce, na Podkarpaciu i Ziemi Lubelskiej zagrożenie pożarowe jest określone jako średnie.

Przed upałami ostrzega IMGW.

Wilgotność ściółki gwałtownie spada

IBL podkreśla, że wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju spada bardzo szybko - poinformował Instytut Badawczy Leśnictwa. Są już w kraju takie miejsca, gdzie wartość ta jest poniżej 10 procent, co jest poziomem oznaczającym ekstremalną podatność na zapalenie. W praktyce oznacza to pożary, które mogą się łatwo rozprzestrzenić.

Dlatego też - ze względu na prognozowaną w najbliższych dniach temperaturę powietrza utrzymującą się powyżej 30 st. C - Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

"Wystąpienie w ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - podkreśla IBL.

Instytut przypomina przy tym, że prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.

Od początku kwietnia wybuchło w Polsce prawie 1300 pożarów lasu.

Zagrożenie pożarowe w kraju w piątek 18.06 (IBL)IBL

PSP też ostrzega

Jak przekazała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, w mijającym tygodniu w polskich lasach strażacy gasili już ponad 100 pożarów.

- Syntezując te informacje należy spodziewać się temperatury sięgającej 34 stopni Celsjusza oraz dalszego wysychania ściółki i poszycia w lasach. W takich warunkach wystarczy niewielki impuls energetyczny, aby wzniecić pożar - powiedział rzecznik prasowy PSP młodszy brygadier Krzysztof Batorski.

Strażacy zaapelowali między innymi o to, by nie wjeżdżać do lasu pojazdami silnikowymi.

- Rozgrzane elementy w kontakcie z wysuszonym materiałem roślinnym mogą być źródłem pożaru. Nie używajmy otwartego ognia i wstrzymajmy się od palenia wyrobów tytoniowych - zaznaczył rzecznik PSP. Dodał, że pożar w lesie rozwija się błyskawicznie, produkując dużo dymu.

- Człowiek w takiej sytuacji traci orientację przestrzenną i może zginąć przez zatrucie dymem lub bezpośrednio w płomieniach. Gdy zauważymy pożar, natychmiast wzywajmy służby ratownicze i ewakuujmy się z zagrożonego obszaru. Bądźmy rozważni podczas leśnych wędrówek i zwracajmy uwagę na niebezpieczne zachowania innych osób - powiedział.

Strażacy zwrócili również uwagę, że w pożarach lasu giną zwierzęta i rośliny - "ekosystem, który tworzy się przez dziesiątki, a nawet setki lat".

Zaapelowali również o słuchanie komunikatów i prognoz także ze względu na to, że panująca pogoda sprzyja występowaniu burz, którym towarzyszą niebezpieczne wyładowania atmosferyczne, intensywne opady deszczu i gradu, a także silny i porywisty wiatr.

Autor: kw/dd / Źródło: PAP, IBL

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IBL

Pozostałe wiadomości

Spokojna aura, która zawitała w Polsce za sprawą wyżu Titus, nie pozostanie z nami na długo. W zachodniej i południowej Europie formują się bowiem układy baryczne, niosące obfite opady deszczu. Kiedy możemy spodziewać się ich nad Polską?

Titus ustąpi, nadciąga Dagmar. Przez Polskę przejdzie deszczowa fala

Titus ustąpi, nadciąga Dagmar. Przez Polskę przejdzie deszczowa fala

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 01.10. W całym kraju noc będzie zimna - na termometrach zobaczymy co najwyżej 6 stopni Celsjusza, a miejscami wystąpią przygruntowe przymrozki. Dzień zapowiada się raczej pochmurno. Miejscami spodziewane są opady deszczu.

Pogoda na jutro - wtorek 01.10. Przed nami zimna noc, miejscami zetnie mróz

Pogoda na jutro - wtorek 01.10. Przed nami zimna noc, miejscami zetnie mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żaglówka zatonęła w okolicach greckiego archipelagu Dodekanez. Na pokładzie znajdowało się ośmiu Polaków, którzy zostali uratowani i przetransportowani na wyspę Kos drogą lotniczą. Nie wiadomo, co było przyczyną zatonięcia.

Wypadek żaglówki z Polakami na pokładzie

Wypadek żaglówki z Polakami na pokładzie

Źródło:
PAP, Kathimerini

Przymrozki w Polsce. Minionej nocy w wielu regionach kraju było zimno. Przy gruncie termometry pokazały miejscami nawet -4 stopnie Celsjusza. Nadchodząca noc również będzie chłodna, chwyci też lekki mróz. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera w kolejnych dniach.

Przymrozki w Polsce. Jak nisko spadnie temperatura w najbliższych dniach?

Przymrozki w Polsce. Jak nisko spadnie temperatura w najbliższych dniach?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W rumuńskich górach spadł pierwszy śnieg. Pokrywa śnieżna miejscami wynosiła do 10 centymetrów. Na wysokości ponad 2500 metrów nad poziomem morza temperatura spadła do -5 stopni Celsjusza.

Spadł pierwszy śnieg, na szczytach chwycił mróz

Spadł pierwszy śnieg, na szczytach chwycił mróz

Źródło:
ENEX, adevarul.ro

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych huraganu Helene, który w czwartek uderzył we Florydę. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej 115 osób, a liczba ta wciąż może wzrosnąć. W Karolinie Północnej, gdzie zniszczenia okazały się szczególnie dotkliwe, mieszkańcy wciąż zmagają się z brakiem dostępu do wody pitnej i prądu.

"Linie energetyczne wyglądają jak spaghetti". Bilans ofiar śmiertelnych przekroczył 100

"Linie energetyczne wyglądają jak spaghetti". Bilans ofiar śmiertelnych przekroczył 100

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Pracownik zoo w Nigerii został śmiertelnie ranny podczas karmienia lwa - informują miejscowe służby. Według policji zmarły był wyszkolonym opiekunem. Lew, który zaatakował mężczyznę, został zastrzelony.

Pracownik zagryziony, lew zastrzelony. Co wydarzyło się po zamknięciu zoo

Pracownik zagryziony, lew zastrzelony. Co wydarzyło się po zamknięciu zoo

Źródło:
BBC, oopl.org.ng, tvn24.pl

Wysoki poziom wody utrzymuje się na niektórych rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski. Stan alarmowy pozostaje przekroczony na 15 stacjach hydrologicznych.

Przekroczone stany alarmowe na części polskich rzek

Przekroczone stany alarmowe na części polskich rzek

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wyjątkowo jasna kometa A11bP7I już wkrótce może rozświetlić niebo nad Ziemią. Jak wynika ze wstępnych obserwacji, obiekt prawdopodobnie należy do grupy "komet muskających Słońce". W przeszłości zjawiska te dostarczały obserwatorom wielu niezapomnianych widoków.

Kometa może rozświetlić niebo. "Tak jasna, jakiej świat nie widział od lat"

Kometa może rozświetlić niebo. "Tak jasna, jakiej świat nie widział od lat"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", virtualtelescope.eu

Szwajcaria i Włochy są bliskie porozumienia, które zmieni przebieg części granicy między tymi państwami. Powodem są zmiany klimatyczne, doprowadzające do topnienia lodowca w pobliżu masywu Matterhorn, położonego w Alpach Pennińskich.

Dwa kraje zmieniają granice z powodu topnienia lodowców

Dwa kraje zmieniają granice z powodu topnienia lodowców

Źródło:
BBC, The Guardian, Bloomberg, GLAMOS

Setki strażaków walczą z pożarem, który w niedzielę wybuchł na Peloponezie na południu Grecji. Ogień trawi trudno dostępne górskie tereny niedaleko Koryntu. W trakcie akcji gaśniczej służby odnalazły dwa zwęglone ciała.

Pożar trawi Peloponez. Znaleziono dwa ciała

Pożar trawi Peloponez. Znaleziono dwa ciała

Źródło:
PAP, Reuters, DW

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi wywołanych przez ulewne deszcze w Nepalu wzrosła do 193 osób. Trwają intensywne działania ratunkowe - przekazała w poniedziałek nepalska policja. 93 osoby zostały ranne. Jest kilkudziesięciu zaginionych.

Ludzie "skakali z dachu na dach", autobusy zasypała ziemia

Ludzie "skakali z dachu na dach", autobusy zasypała ziemia

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Fala kulminacyjna na Odrze znajduje się w ujściowym odcinku rzeki i przechodzi obecnie przez Widuchową w województwie zachodniopomorskim. Mimo że czoło wezbrania w połowie tygodnia dotrze do Bałtyku, w wielu miejscach cały czas będą przekroczone stany alarmowe. Sprawdź prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jaki będzie jej dalszy przepływ

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jaki będzie jej dalszy przepływ

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, TVN24

Od niedzieli 29 września przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie posiadała dwa księżyce. Wszystko za sprawą niewielkiej asteroidy 2024 PT5, która do 25 listopada wraz ze Srebrnym Globem ma poruszać się po ziemskiej orbicie.

Ziemia zyskała drugi księżyc. Na jak długo?

Ziemia zyskała drugi księżyc. Na jak długo?

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, PAP

Tajwan przygotowuje się na nadejście tajfunu Krathon. Dla południowych regionów wyspy wydano ostrzeżenia. Towarzyszący żywiołowi wiatr wieje z prędkością 162 kilometrów na godzinę.

Tajfun Krathon budzi niepokój na Tajwanie

Tajfun Krathon budzi niepokój na Tajwanie

Źródło:
Reuters, NOAA, nytimes.com, focustaiwan.tw

Smugi kondensacyjne tworzone przez samoloty chłodzą Ziemię w ciągu dnia, a w nocy zatrzymują jej ciepło - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Wnioski z badań mogą pomóc w zrozumieniu wpływu smug na ocieplenie klimatu.

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Źródło:
PAP, arxiv.org

W niedzielę rano tatrzańskie szczyty pokryła cienka warstwa śniegu, chwycił też lekki mróz. Taka aura niestraszna była kozicom, które pojawiły się na szlaku. Film, na którym widać biegające zwierzęta, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Bartłomieja Jureckiego i Tygodnika Podhalańskiego.

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, IMGW

Mieszkańcy południowo-zachodnich regionów Meksyku nadal zmagają się ze skutkami przejścia huraganu John. Żywioł, który został okrzyknięty huraganem-zombie, w ciągu tygodnia dwa razy uderzył w wybrzeże tego kraju. Przyniósł ze sobą ulewny deszcz, lawiny błotne i powodzie. Zginęły co najmniej 22 osoby.

Huragan-zombie opuścił Meksyk. Zostawił po sobie zgliszcza

Huragan-zombie opuścił Meksyk. Zostawił po sobie zgliszcza

Źródło:
Reuters, The Guardian

Sześć osób zmarło w Rwandzie na skutek gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus Marburg - poinformował Sabin Nsanzimana, minister zdrowia. Dodał, że większość ofiar śmiertelnych to pracownicy służby zdrowia z oddziału intensywnej terapii.

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Źródło:
BBC

W centrum Zakopanego, na środku ulicy Jagiellońskiej, doszło do spektakularnej walki dwóch jeleni szlachetnych. Według przyrodnika z Tatrzańskiego Parku Narodowego, taki spektakl jest rzadkością, nawet na terenach leśnych. TPN apeluje, aby nie podchodzić do napotkanych dzikich zwierząt, a zwłaszcza nie dokarmiać ich.

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Źródło:
PAP

W sobotę z przylądka Canaveral wystartował statek kosmiczny SpaceX Crew-9. Na pokładzie znajduje się dwóch astronautów, którzy lecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i zostaną tam na kilka miesięcy. W lutym statkiem tym wróci na Ziemię dwoje innych astronautów, którzy utknęli na ISS w czerwcu.

Udany start rakiety, która ma pozwolić astronautom wrócić po ośmiu miesiącach na Ziemię

Udany start rakiety, która ma pozwolić astronautom wrócić po ośmiu miesiącach na Ziemię

Źródło:
PAP

Ponad 50 osób zostało uratowanych z dachu szpitala, po tym jak w amerykańskim mieście Erwin w stanie Tennessee wezbrały wody wraz z nadejściem huraganu Helene. W akcji ratunkowej użyto śmigłowców i łodzi ratunkowych.

Kilkadziesiąt osób uwięzionych na dachu szpitala. "Najstraszniejsza rzecz, jaką przeżyłam"

Kilkadziesiąt osób uwięzionych na dachu szpitala. "Najstraszniejsza rzecz, jaką przeżyłam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Na farmie krokodyli położonej w północnej części Tajlandii zabito 125 zwierząt. Powodem były obawy przed tym, że gady uciekną podczas trwających w kraju powodzi i będą stanowić zagrożenie dla ludności.

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Źródło:
PAP, theanimalreader.com

Obfite opady deszczu nawiedziły Wielką Brytanię. W części kraju ulice zmieniły się w rwące rzeki. W hrabstwie Shropshire w Anglii zalany został stadion drużyny piłkarskiej AFC Telford United.

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Źródło:
Reuters, BBC, shropshirestar.com

Ma za sobą występy w telewizji, a jego profil w mediach społecznościowych bije rekordy popularności. Mowa o gigantycznym młodym pingwinie królewskim, który stał się główną atrakcją australijskiego oceanarium.

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Źródło:
Reuters, BBC, AP

Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Arizony. Dzięki danym uzyskanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zauważyli zaskakujące szczegóły na temat atmosfery jednej z egzoplanet. - To naprawdę niesamowite - podkreślił współautor badań profesor Thomas Beatty.

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Źródło:
PAP, eurekalert.org, tvnmeteo.pl

Po fali ulewnego deszczu sparaliżowane zostało jedno z najludniejszych miast świata - Bombaj. W niektórych miejscach stolicy indyjskiego stanu Maharasztra spadło prawie 275 litrów deszczu na metr kwadratowy. W wyniku podtopień zginęły co najmniej cztery osoby.

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, India Meteorological Department

Moo Deng to dwumiesięczna hipopotamica karłowata mieszkająca w otwartym zoo Khao Kheow w Tajlandii. Władze instytucji ogłosiły, że od teraz wizyty u Moo Deng odbywać się będą tylko w soboty i niedziele. To skutek jej bijącej rekordy popularności. O zachowaniach wielu ludzi, którzy przychodzą zobaczyć hipopotamkę, dyrektor zoo mówi, że są "okrutne i niebezpieczne". Zagroził podjęciem kroków prawnych.

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Źródło:
NBC News