Informacje
 • Uwaga na trujący barszcz Sosnowskiego. Upały mu sprzyjają

  05-06-2019 20:47 Roślina jest bardzo toksyczna i niebezpieczna
  Barszcz Sosnowskeigo to chwast, która zagraża rodzimym roślinom Foto: Shutterstock | Video: Fakty TVN

  Słoneczna pogoda i upały sprzyjają rozrastaniu się barszczu Sosnowskiego, toksycznej rośliny zagrażającej zdrowiu ludzi i zwierząt, a także potęgują jej szkodliwość. W niektórych miastach próbuje się z nią walczyć, przeprowadzając opryski herbicydami.

  O przygotowaniach do tej akcji poinformowały w środę władze Gorzowa Wielkopolskiego.

  Nie usuwać barszczu Sosnowskiego na własną rękę

  W połowie czerwca w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczną się opryski. Tego typu zabiegi są prowadzone w mieście od kilku lat - poinformował w środę rzecznik urzędu miasta Wiesław Ciepiela.

  Planowane są opryski barszczu Sosnowskiego herbicydami oraz usuwanie kwiatostanów.

  Opryski będą prowadzone o różnych porach dnia. W pobliżu zabudowań - z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców - akcja odbywać się będzie wczesnym rankiem.

  Urzędnicy ostrzegają, by nie zbliżać się do barszczu Sosnowskiego i nie usuwać go na własną rękę. W przypadku zauważenia podejrzanie wyglądającej rośliny należy skontaktować się z urzędem miasta.

  - Każde zgłoszenie będzie sprawdzone. Jeśli rośliną będzie barszcz Sosnowskiego, to zostanie zlikwidowana - zapewnił Ciepiela.

  Barszcz Sosnowskiego może urosnąć do kilku metrów

  Słoneczna pogoda i upały potęgują szkodliwość barszczu Sosnowskiego, toksycznej rośliny zagrażającej zdrowiu ludzi i zwierząt - przypominają lekarze. Radzą, by, widząc ten duży chwast, unikać przypadkowego dotknięcia go i nie przebywać w jego sąsiedztwie.

  Ta roślina zazwyczaj osiąga ok. 3 m wysokości, ale zdarzają się mierzące 5 m. Barszcz Sosnowskiego przypomina wyglądem koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

  Należy przemyć skórę

  Lekarze radzą, by w przypadku, gdy dojdzie do oparzenia i na skórze pojawią się charakterystyczne pęcherze, przemyć skórę wodą z mydłem, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Ponadto zaleca się umyć wszystkie przedmioty i uprać odzież, która miała kontakt z barszczem. Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo kremy kortykosteroidowe.

  W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować z okulistą. W przypadku silnego poparzenia i problemów oddechowych należy wezwać pogotowie.

  Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano w jego uprawy. Obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • xx
  Ale niestety nie ma nakazu likwidacji juz rosnącego barszczu.
  ~xxx /2019-06-05 22:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...