Informacje
 • Trąba wodna nad Bałtykiem. Była widoczna przez kilka minut

  26-04-2021 22:10 Niecodzienne zjawisko
  Dwie trąby wodne w pobliżu Jastarni Foto: Facebook/Bareszka amatorska fotografia przyrodnicza | Video: Kontakt 24

  Mieszkańcy części polskiego wybrzeża w niedzielę wieczorem mogli zaobserwować niecodzienne zjawisko. Nad Zatoką Pucką utworzyła się trąba wodna. Lej wirował przez kilka minut.

  "Krótko po godzinie 19 mieszkańcy północnej części Gdyni, Kosakowa i okolic oraz rejonu Zatoki Puckiej mogli obserwować bardzo nisko osadzony lej kondensacyjny, a później także trąbę wodną nad wodami Zatoki Puckiej" - napisała na swoim profilu na Facebooku Sieć Obserwatorów Burz.

  Jak dodano, "lej był widoczny przez przynajmniej 2-3 minuty i towarzyszył mu drugi, słabiej wykształcony zalążek trąby".

  Jak powstaje trąba wodna

  Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne, które powstaje gdy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny napływa dużo chłodniejsze powietrze. Wytworzona niestabilność pozwala cząstkom powietrza szybko się unosić, przez co powstają chmury cumulonimbus. Nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą, wir w kształcie leja.

  Zjawisko to charakteryzuje się znacznie słabszą siłą od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie są rzadkością. Większość z nich rozpada się przy dotarciu do lądu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...