Informacje
 • Reporter 24 uwiecznił
  zielony błysk nad Słońcem

  31-03-2019 13:03 Zaobserwował niezwykłe zjawisko
  Zielony promień nad zachodzącym słońcem na Podkarpaciu (mat. z 2017 roku) Foto: vitoos/Kontakt 24 | Video: Kontakt 24 / vitoos

  O tym, że natura potrafi zadziwiać, przekonują z sukcesem Reporterzy 24. Tym razem jednemu z nich w sobotę, o zachodzie słońca, udało się zaobserwować wyjątkowe zjawisko na niebie. To tak zwany zielony błysk.

  Zielony błysk, zwany inaczej zielonym promieniem (ang. green flash), "upolował" i przekazał redakcji Kontaktu 24 vitoos. To niezwykłe zjawisko udało mu się uchwycić o zachodzie słońca na Podkarpaciu.

  Zielony błysk można zarejestrować jedynie przez kilka sekund podczas wschodu i zachodu słońca. Dochodzi do niego, ponieważ światło słoneczne w atmosferze ulega rozszczepieniu na fale o różnych długościach, dzięki czemu jesteśmy w stanie rozróżnić wiele barw. Najbardziej zakrzywiają się fale krótkie, którym odpowiada kolor niebieski, a najmniej długie, czyli barwy czerwieni.

  Swoje ciekawe zjawiska atmosferyczne wysyłajcie na Kontakt 24.

  Dlaczego zielone, a nie niebieskie?

  Słońce znajdujące się nisko nad horyzontem powoduje, że na chwilę zakrzywiają się fale krótkie. Jednak zamiast niebieskiej barwy na szczycie Słońca możemy dostrzec zielony błysk.

  - Na Słońcu teoretycznie powinniśmy zobaczyć niebieski promień, a nie zielony, ale niebieski nie jest idealnym pryzmatem dla światła. Związane jest to z różną gęstością i temperaturą atmosfery oraz zawartych w niej cząsteczkach, co również wpływa na załamanie światła - wyjaśniała nam w 2017 roku fizyk atmosfery Joanna Remiszewska-Michalak.

  Co ciekawe - zielony błysk odnotowuje się także przy wschodzie lub zachodzie Księżyca oraz przy tak jasnych planetach jak Wenus i Jowisz.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....