Informacje
 • Po ulewach obszar suszy się zmniejsza. Ale problem nie zniknął całkowicie

  30-06-2020 09:41 Informuje IUNG
  Susza występuje nadal. Fragment magazynu "Polska i Świat" Foto: Shuttersock/IUNG | Video: TVN24, Polska i Świat

  Ostatnie ulewne deszcze ograniczyły suszę rolniczą w Polsce, ale wciąż występuje ona na terenie kilku województw - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Największe niedobory wody są w północno-zachodniej części Polski.

  Ulewne deszcze występujące w całym kraju znacznie zmniejszyły suszę rolniczą. Nadal największy niedobór wody notowany jest w północno-zachodniej części Polski. Jak podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, susza dotyka głównie uprawy zbóż.

  "W czwartym okresie raportowania, czyli od 21 kwietnia do 20 czerwca 2020 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -1 milimetr" - czytamy w komunikacie IUNG.

  KBW to wskaźnik, na podstawie którego określa się aktualne zasoby wodne w środowisku. Określany jest jako różnica między przychodami wody (np. deszcz), a stratami w postaci parowania.

  Największy deficyt wody wystąpił na terenie Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Wybrzeże Trzebiatowskie, Równina Goleniowska), na Pojezierzu Poznańskim oraz na Wzniesieniach Zielonogórskich. Natomiast najmniejsze niedobory wody notowano na obszarach Pogórza Karpackiego, Beskidów Zachodnich, Niziny Podlaskiej oraz w południowej części Pojezierza Mazurskiego.

  Według IUNG, susza rolnicza występuje na terenie województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, podlaskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego.

  Poniższa mapa przedstawia stan suszy rolniczej na dzień 11 czerwca. Jak widać, wspomniany wskaźnik KBW jest przeważnie na niskim poziomie.

   

  Gdzie jest lepiej

  Susza notowana jest w uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę.

  Największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 233 gminach Polski (9,41 proc. gmin kraju).

  Jak informuje IUNG, zasięg suszy zmniejszył się w uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych oraz truskawek w stosunku do poprzedniego okresu. Zmniejszeniu uległa liczba gmin oraz procent potencjalnej powierzchni gruntów ornych z suszą rolniczą. Natomiast w uprawach rzepaku i rzepiku zasięg suszy uległ wzrostowi.

  Susza nadal notowana jest w wielu gminach i na stosunkowo dużej powierzchni gruntów ornych woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Natomiast znacznej poprawie uległy warunki wilgotnościowe w województwach: łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, opolskim, dolnośląskim oraz podlaskim, gdzie deficyt wody uległ zmniejszeniu.

  Poniższe mapy przedstawiają wskaźnik wilgotności gleby. O ile wilgotność w płytszych warstwach gleby jest na ogół dobra, o tyle na głębokości 28-100 centymetrów wielu częściach Polski sytuacja jest jeszcze trudna.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...