Informacje
 • "Pierścień ognia" na niebie. Spektakularne zjawisko w święta

  26-12-2019 12:46 Zobacz niezwykłe zdjęcia
  Całkowite zaćmienie Słońca (NASA) Foto: PAP/EPA/JAGADEESH NV | Video: NASA

  26 grudnia w niektórych częściach świata można było dostrzec na niebie rzadkie zjawisko. Pierścieniowe zaćmienie Słońca przyciągnęło tłumy obserwujących.

  Zaćmienie było widoczne w pasie od północno-wschodniej Afryki, przez południe Azji aż po północno-zachodnią Australię. Tłumy ustawiały się w różnych miejscach, aby zobaczyć niezwykłe widowisko na niebie. Obserwowali je między innymi mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Pakistanu, Indii i Sri Lanki.

  Kiedy było widoczne?

  Zaćmienie rozpoczęło się 26 grudnia około godziny 2.30 (polskiego czasu), a zakończyło o godz. 8.05. Kulminacyjny moment, czyli pierścień ognia, jako pierwsi zobaczyli obserwatorzy w Arabii Saudyjskiej (około 3.30 polskiego czasu). Z kolei najdłużej można było go obserwować w pobliżu indonezyjskiej wyspy Paulu Gin Besar - 3 minuty i 3,5 sekundy. W pozostałych częściach Azji, w Afryce i Australii zaćmienie było widoczne częściowo.

  >>> JEŚLI WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO, PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z momentu zaćmienia widocznego w Omanie. Jak przekazał nam Reporter 24 Norbert, aby sfotografować zaćmienie, musiał przybyć na plażę wcześnie rano.

  >>> ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZAĆMIENIA NASZEGO REPORTERA

  Jak powstaje zaćmienie Słońca?

  Do zaćmienia Słońca dochodzi w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią przysłaniając światło słoneczne i tworząc na naszej planecie cień. Podczas zaćmienia pierścieniowego, Księżyc nie pokrywa całkowicie Słońca, kiedy przechodzi przed gwiazdą. W ten sposób powstaje tak zwany "pierścień ognia".

  Co roku na Ziemi występują zwykle dwa zaćmienia Słońca. Dochodzi do nich tylko wtedy, kiedy Ziemia całkowicie lub częściowo znajduje się w cieniu Księżyca. Poprzednie wystąpiło 2 lipca 2019 roku i było widoczne niemal tylko w Ameryce Południowej.

  W naszym kraju zaćmienie Słońca zobaczymy 21 czerwca 2020 r. Niestety będzie widoczne tylko nad częścią obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...