Informacje
 • Zima zbliża się wielkimi krokami. Warto się już zaszczepić przeciwko grypie

  07-09-2015 13:44 Do aptek trafiły szczepionki z nowym składem

  Fot: Trafiły do aptek pierwsze szczepionki Film: Prof. Lidia Brydak o sezonowych szczepieniach

  Fot: flickr.com (CC BY 2.0) Film: TVN24

  Można się już szczepić przeciwko grypie sezonowej 2015/2016. Do hurtowni, aptek i ośrodków opieki zdrowotnej trafiły pierwsze szczepionki w nowym składzie – poinformował prof. Adam Antczak, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

  Na rynku dostępnych będzie 1.5 mln dawek szczepionek. Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej, prof. Adam Antczak zaleca, żeby się szczepić przeciw grypie szczególnie w okresie od września do grudnia.

  Wirus ulega mutacji

  Co roku szczepionki przeciwko grypie sezonowej oferowane są w nowym składzie, ponieważ wirus grypy ulega ciągłej mutacji. Z tego powodu każdego roku muszą być one przygotowywane na nowo, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

  Ponieważ ostatnio doszło do znacznych mutacji, w tegorocznej szczepionce użyto antygeny dwóch nowych szczepów wirusa grypy, jakie ostatnio się pojawiły i które w najbliższym sezonie grypowym mogą być powodem zachorowań.

  "Nie ma na co czekać"

  Rok 2015 dedykowany jest walce z powikłaniami pogrypowymi, które są największym zagrożeniem zakażeń grypowych.

  - Warto im zapobiegać, by redukować śmiertelność z powodu zaostrzeń chorób przewlekłych. W pierwszej kolejności szczepieniom powinny poddać się osoby leczące się z powodu chorób układu

  oddechowego, krążenia i diabetycy. Należy jednak pamiętać, że na powikłania pogrypowe narażone są również kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Nie ma na co czekać. W aptekach dostępne są już szczepionki przeciw grypie. Lepiej zapobiegać niż leczyć – powiedział prof. Antczak.

  Lepiej szczepić się jak najszybciej

  Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od września 2014 r. do czerwca 2015 r. zarejestrowano niemal 3.6 mln zachorowań na grypę oraz choroby grypopodobne. To aż o 1 mln przypadków więcej, niż w sezonie grypowym 2013/2014. 11.5 tys. chorujących wymagało hospitalizacji, o ponad 50 proc. więcej, niż w sezonie 2013/2014. W minionym sezonie z powodu grypy zmarło 11 osób.

  Szczyt zachorowań na grypę przypada w Polsce zwykle na styczeń-marzec, ale specjaliści zalecają, żeby się zaszczepić jak najszybciej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Fajnie,
  pierwsi niech się szczepią,dżieci resortowe i inni politycy.Szczepionki w życiu przeżyłem tylko dwie,w szkole podst.Po jednej,byłem chory jak diabli.Na szpitalu się skończyło.Dżieći,które otrzymały,27 szczepionek, albo węcej, dżisiaj zachwują się tak ,jak po narkotykach.Są uległe i bezwolne.Rtęć i aluminium robią swoje.Karmic dżieći, ale nie jedzeniem z puszek.Będą silne,nie trzeba im niszczc ich swidomosći.A taki jest cel.
  ~Kasa /2015-09-07 19:47
 • Nigdy nie przyszłoby mi do głowy
  by szczepić się na grypę, szczególnie że nie pamiętam nawet ile lat temu ostatnio gorączkowałam. ;)
  Kiichigo /2015-09-07 14:44
 • pierwsze szczepionki w aptekach i pierwsze
  kokosy dla producentów. Teraz jeszcze troche propagandy w mediach i złoty strumień płynie. Szczepienia przeciwko grypie co rok - śmiechu warte.
  ~papapz /2015-09-07 14:43
 • Ach te firmy farmaceutyczne
  Nie ma to jak robić kasę...
  ~MMM /2015-09-07 13:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...