Informacje
 • Pszczoły pracują nawet, gdy są ciężko chore

  13-09-2016 11:30 Jak sobie dają radę?
  Pszczoły pracują nawet, gdy są ciężko chore

  Pszczoły ciężko pracują mimo choroby

  Flick (CC BY 2.0) / DoeLay

  Pszczoły miodne, podobnie jak ludzie, mogą chorować i gorzej się przy tym czuć. Jednak infekcje czy wirusy nie są pszczołom straszne. Bez względu na stan zdrowia stale szukają przestrzeni umożliwiającej im dalszą prace dla dobra swojego ula.

  Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Queen Mary University of London (QMUL), pszczoły ciężko pracują nawet wtedy, gdy są bardzo chore.

  - Śledziliśmy poszczególne latające pszczoły za pomocą harmonicznego systemu radarowego. Została zamocowana bardzo lekką antena na ich grzbietach, która nie wpływała na szybkość latania ani ilość zbieranego nektaru. Jest to nadal jedyna metoda uzyskania naprawdę szczegółowych danych na temat tego, gdzie latają pszczoły - tłumaczy profesor Juliet Osborne z Universytetu Exeter, współautorka badania.

  Wrodzone zdolności pszczół

  Obserwowano 78 pszczół, podzielonych na 6 grup. Badane pszczoły miały w sobie wirus i chorobę grzybopodobną w różnym stopniu zaawansowania. Analiza wykazała, że chore owady nie latały co prawda tak daleko i długo jak zdrowe, jednak ich poszukiwania przebiegały w ten sam sposób. Wyniki te sugerują, że metoda działania pszczół odbywa się automatycznie.

  - Pszczoły miodne, które obserwowaliśmy miały nadzwyczajnie silne zdolności poszukiwania, które wskazują na to, że właśnie te wrodzone zdolności, a nie nauka, mogą determinować ich zachowanie. Czyni to pszczoły na tyle silnymi, by wytrzymać patogeny i inne ewentualne stresory, oraz pozwala im ciągle przydawać się swoim koloniom, na przykład poprzez szukanie pokarmu - tłumaczy główny autor badania, doktor Stephan Wolf ze Szkoły Nauk Biologicznych i Chemicznych QMUL.

  Przeprowadzone badanie to początek drogi do lepszego zrozumienia, a potem maksymalnego ograniczenia czynników, które źle wpływają na interakcje zwierząt z ich środowiskiem naturalnym. Dotyczy to także kluczowych gatunków zapylaczy ekologicznych, takich jak właśnie pszczoły.

  Praca pszczół to bardzo ważny element prawidłowego funkcjonowania środowiska. Zawdzięczamy im niemal wszystko, co trafia na nasz talerz.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...