Informacje
 • Polakom brakuje witaminy D.
  Chorują z tęsknoty za słońcem

  17-10-2015 11:53 Niedobór tej witaminy zwiększa ryzyko nowotworów

  Polacy cierpią na niedobór witaminy D

  Flickr (CC BY 2.0)/ WolfmanBlacque

  Większość Polaków ma zbyt niski poziom witaminy D. Jej niedobór zwiększa ryzyko wielu patologii, w tym demencji i nowotworów - mówili w piątek uczestnicy międzynarodowej konferencji w Warszawie. Jesienią tym bardziej odczuwamy brak tej witaminy. Dowiedz się, jak go zniwelować.

  Trwa jesień i za oknem zrobiło się szaro i buro. Promieniowania słonecznego jest jak na lekarstwo, a z prognoz pogody wynika, że również w nadchodzących dniach słońca będzie niewiele.

  Klimat naszego kraju sprawia, że aż 90 proc. Polaków, uznawanych za zdrowych żyje z niedoborem witaminy D, przy czym u 60 proc. jest to ciężki niedobór - poziom we krwi poniżej 20 nanogramów na mililitr - wynika z badania populacyjnego przeprowadzonego przez doktora Pawła Płudowskiego z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" (IPCZD) w Warszawie.

  Gdzie się podziała witamina D

  Tylko około 20 proc. tej witaminy w naszym organizmie przyjmujemy z pokarmem, reszta wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Aby uzyskać 2000 jednostek witaminy (IU) na dobę, trzeba by spożywać codzienne setki gramów ryby (co udaje się Skandynawom), dziesiątki żółtek jaj lub setki szklanek mleka, co jest nierealne lub niezdrowe.

  - Choć latem nasz organizm mógłby wytwarzać wystarczająco dużo witaminy D, często nie pozwalają na to kremy ochronne, którymi smarujemy się w obawie przed nowotworami skóry. W szczególności dotyczy to kobiet w ciąży, które smarują się kremem bardzo intensywnie, chcąc uniknąć trwałych plam na skórze - wskazał prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego i dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Cierpią młodsi i starsi

  - Od dawna znany był związek braku witaminy D z krzywicą u dzieci czy osteoporoza w przypadku osób starszych – mówił prof. Samoliński.

  Tymczasem najnowsze badania wykazały obecność witaminy D we wszystkich komórkach organizmu i jej wpływ niemal na wszystko. Niedobór witaminy D wiąże się z mniejszą odpornością, częstszym występowanie cukrzycy typu 1 i 2, nadciśnieniem, chorobami serca, problemami z zajściem w ciążę i powikłaniami jej przebiegu, demencją i częstszym pobytem w domu opieki, a także ze skróceniem życia. Dzieci z niedoborem witaminy D chorują na choroby zakaźne o 50 proc. częściej.

  Zaniedbany problem

  - Od kilku lat powtarzamy, że profilaktyka niedoboru witaminy D powinna zostać włączona do priorytetów lekarzy, pracowników opieki zdrowotnej oraz twórców polityki zdrowotnej - mówił podczas konferencji dr Płudowski.

  - Zasady suplementacji witaminą D, zarówno w Polsce jak i innych krajach, wciąż są rygorystycznie przestrzegane jedynie w pierwszych miesiącach życia, a później witamina D nie jest podawana lub jest podawana sporadycznie. Naturalną konsekwencją tej sytuacji jest konieczność ciągłego uświadamiania społeczeństwu, ale także środowisku medycznemu, jaką rolę odgrywa witamina D w rozwoju i funkcjonowaniu organizmu ludzkiego - dodał Płudowski.

  Potrzebujemy suplementacji

  Suplementacja witaminą D mieszkańców Europy może stanowić jeden z istotnych aspektów profilaktyki wielu schorzeń - podkreślił dr Płudowski.

  Celem suplementacji witaminą D jest uzyskanie i utrzymanie optymalnego stężenia 25(OH)D (kalcydiolu) we krwi. Powinno ono wynosić od 30 do 50 nanogramów na mililitr (75-125 nmol/l). W naszej szerokości geograficznej, przy obecnym stylu życia, powszechne stają się niedobory witaminy i konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnianie niedoborów przy pomocy preparatów witaminy D3. Rekomendowane dawki dla dorosłych wynoszą od 800 do 2000 jednostek dziennie.

  - Poza miesiącami letnimi właściwie każdy powinien przyjmować suplementy witaminy D - mówił prof. Roman Lorenc, konsultant naukowy w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

  - Oczywiście najlepiej byłoby to robić na podstawie pomiaru poziomu tej witaminy w organizmie. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, można założyć, że dla osoby dorosłej odpowiednią dawką dzienną jest 1000 jednostek witaminy D, przyjmowane codziennie lub na przykład w dawce 7000 jednostek raz na tydzień. Przy takiej dawce nie ma ryzyka przedawkowania - tłumaczył.

  Konferencja na szczeblu światowym

  Druga międzynarodowa konferencja "Witamina D - minimum, maximum, optimum", odbywająca się w Warszawie w dniach 16-17 października zgromadziła ponad 500 prelegentów i uczestników z całego świata. Spotkanie, którego komitet organizacyjny tworzyli dr hab. n. med. Paweł Płudowski, dr hab. n. med. Jerzy Konstantynowicz oraz dr hab. n. med. Michał A. Żmijewski zostało objęte patronatem przez EVIDAS - Europejskie Towarzystwo Witaminy D (European Vitamin D Association).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Witamina D
  Niestety w mojej rodzinie większość członków nie przyswaja tej witaminy.Słońce owoce itp. również nie powodują jej wytwarzania przez organizm.To co zauważyłem to oprócz lekkich oznak krzywicy wszyscy siwieją w dosyć młodym wieku.
  ~andrzej /2016-01-18 11:41
 • d-vitum forte
  dla mnie najwłaściwsza na zimę dawka 4000 jednostek D-Vitum forte
  ~elka /2015-10-27 22:11
 • WITAMINA D3
  ColamiD ma w sobie i wit.D3 i wit.K2 ,a jeśli mało to można brać podwójną dawkę.Polecam
  ~ruta /2015-10-19 16:57
 • sauna na podczerwień
  Suplementacja i słońce nie są jedynym sposobem uzupełnienia tej witaminy. Są jeszcze sauny na podczerwień oraz urządzenie fitroll które posiadają podczerwień na fale IR-A, IR-B, oraz IR-C. 15 minut nagrzewania 2 razy w tygodniu i problem z depresją czy niedoborem witaminy D znika.
  ~kosmetyczka /2015-10-19 15:51
 • Vit.D
  Tylko nie suplementy diety / nic nie dają , bo jest "za mało witaminy D w witaminie"/
  ~Majka /2015-10-19 10:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...