Informacje
 • Pająki, banany i... bolesne erekcje. Prawda czy mit?

  31-10-2016 14:37 Czy do Krakowa trafił wałęsak brazylijski?
  Pająki, banany i... bolesne erekcje. Prawda czy mit?

  Wałęsak brazylijski to jeden z najbardziej jadowitych pająków na świecie

  Shutterstock

  Czy do Polski mógł przyjechać w bananach niebezpieczny, jadowity pająk? Co zrobić, gdy znajdziesz kokon na bananie? Przeczytaj i obejrzyj wypowiedź eksperta.

  Czy mieszkaniec Krakowa rzeczywiście znalazł w kupionych w sklepie bananach groźnego, jadowitego pająka, wałęsaka brazylijskiego? Przeczytaj tę historię tutaj. Poniżej znajdziesz wypowiedź eksperta, Jakuba Skowronka.

  - Nie dowierzam, że przyjeżdża do Polski w bananach wałęsak brazylijski, jeden z najbardziej jadowitych pająków, dlatego że bardzo wiele pająków jest podobnych do wałęsaka. Są z tej samej rodziny. Mają też duże rozmiary ale są kompletnie niegroźne. Kolejnym powodem są statystyki, które mówią, że od 1988 roku był tylko jeden udokumentowany przypadek przyjazdu wałęsaka i było to przed laty w Hamburgu. Od tamtej pory nikt nie potwierdził, żeby jakikolwiek wałęsak brazylijski był przywieziony w bananach - mówi ekspert. 

  Media mówią, że skutkiem ugryzienia jest długotrwała i bolesna erekcja..... Pisaliśmy o tym tutaj.

  Jad pająka

  Pająk ten ma złą sławę, gdyż jest jednym z najbardziej jadowitych gatunków pająka na świecie. - Skutkiem ugryzienia może być niedowład mięśni i problemy z oddychaniem. Bardzo rzadko ukąszenie kończy się śmiercią. Od 1922 roku prowadzone są statystyki i na 422 przypadki ugryzienia odnotowano tylko osiem zgonów. I były to zgony albo małych dzieci, albo osób starszych, powyżej 70 roku życia. U osób dorosłych wszystko skończyło się opuchlizną i nawet nie wymagało hospitalizacji - dodaje Skowronek .

  Nie panikujmy

  Do rodziny wałęsaków należy osiem gatunków, z czego tylko dwa są niebezpieczne. Więc nawet jak przyjedzie wałęsak, wcale nie oznacza to, że jest mocno jadowity. Co zrobić więc, jeśli na bananie znajdziemy kokon? - Jeśli na bananie znajdzie się jakiś kokon, na pewno nie będzie należeć on do wałęsaka brazylijskiego, bo ich kokony są raczej spore i na pewno nie zmieściłyby się na bananie. Gdy jednak na bananie znajdziemy kokon, należy przetrzeć owoc szmatką, wymyć i bez obaw go zjeść. Absolutnie nie powinniśmy panikować, wzywać policji, straży pożarnej, sanepidu, czy ewakuować najbliższej okolicy. Pająki w bananach mogą się zdarzyć, ale nie są dla nas groźne - dodaje Jakub Skowronek.

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • co to za expert
  po znalezieniu kokonu owoc mozna umyc i zjesc?a co z kokonem,i skad wie ze ten pajak jest niegrozny,a w kokonie moze byc stado pajakow
  ~zdziwiony /2016-10-31 18:05
 • Co z tego że niegroźne...
  ... jak ukąszenie pewnie bolesne, już nie mówiąc o strachu po zobaczeniu takiej bestii. I proszę mi tu nie mówić, że mam nie wzywać straży czy tam pogotowia, bo skąd mogę wiedzieć który z gatunków przypałętał się z bananami... Na szczęście bananów nienawidzę ;].
  Ravvar /2016-10-31 17:41
 • ............................
  No to jak takiego znajde, to poglaszcze go po lebku.
  ~Warszawianka /2016-10-31 16:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....