TVN Meteo | Ciekawostki

Zaplątane bieliki spadły na ulicę

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
kw,ps
Źródło:
LiveScience, tvnmeteo.pl
Zaplątane bieliki
Zaplątane bielikiPlymouth Police, MN/Twitter
wideo 2/6
Plymouth Police, MN/TwitterZaplątane bieliki

Dwa splątane bieliki amerykańskie upadły na jedną z ulic w amerykańskim stanie Minnesota. Oswobodziły się po kilku minutach. Nie jest jasne, dlaczego były złączone, specjaliści tłumaczą to walkami o terytorium lub miłosnymi zalotami.

Para splątanych bielików amerykańskich (Haliaeetus leucocephalus) spadła na ulicę w mieście Plymouth w Minnesocie. Jak napisały lokalne media, przez kilka minut zaplątane ptaki walczyły na ziemi, wydając głośne dźwięki, lub leżały nieruchomo z rozpostartymi skrzydłami.

Na miejsce zdarzenia została wezwana policja. Jak napisano na jej profilu na Twitterze, "z niewielką pomocą" ptaki rozplątały się i odleciały.

Walki o terytorium lub rytuał zalotów

Victoria Hall z centrum rehabilitacji dzikich ptaków Raptor Center w Minnesocie wyjaśniła, że bieliki amerykańskie plączą się ze sobą podczas walk o terytorium. Najpierw wiosną, kiedy łączą się w pary i zakładają gniazda. Następnie do walk dochodzi podczas jesieni, gdy niektóre z ptaków próbują odzyskać gniazda na okres zimowy. Do ośrodka Raptor Center każdego roku trafia sześć bielików amerykańskich z ranami doznanymi podczas walk - dodała Hall.

Zdarza się jednak również, że bieliki plączą się w trakcie rytuału zalotów, kiedy splatają ze sobą swoje szpony, a następnie zaczynają lecieć w kierunku ziemi i rozdzielają się tuż przed dotarciem na jej powierzchnię. Jak wyjaśniła Crystal Slusher z organizacji American Eagle Foundation, w tym przypadku mogło się to jednak nie udać, dlatego złączone ptaki upadły na ziemię.

Bielik amerykański

Bielik amerykański to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), występujący w Ameryce Północnej. Jako symbol narodowy Stanów Zjednoczonych jest najbardziej rozpoznawalnym północnoamerykańskim ptakiem. Zasięg występowania obejmuje Kanadę i Alaskę, 48 kontynentalnych stanów USA oraz Meksyk. Jest spotykany nad otwartą wodą w pobliżu dużych zbiorników wodnych (na przykład jezior) lub nad oceanem. Gniazda zakłada na starych drzewach.

To duży ptak o długości ciała od 71 do 96 centymetrów, z rozpiętością skrzydeł od 168 do 244 cm oraz wagą od 3 do 6,3 kilograma.

Autor:kw,ps

Źródło: LiveScience, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Plymouth Police, MN/Twitter

Pozostałe wiadomości