Największy kwiat zatopiony w bursztynie. Ma ponad 30 milionów lat, do tej pory był źle nazywany

Autor:
ps/dd
Źródło:
PAP, Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie
Największy kwiat zatopiony w bursztynie
Największy kwiat zatopiony w bursztynie
Bernstein (c), Carola Radke
Bernstein (c), Carola RadkeNajwiększy kwiat zatopiony w bursztynie

Rosnący ponad 30 milionów lat temu kwiat w lesie bałtyckim to największy kwiat zatopiony w bursztynie. Po raz pierwszy został opisany 150 lat temu. Jak ustalili właśnie naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie i Uniwersytetu Wiedeńskiego, nie należy on do rodziny herbatowatych, jak dotychczas sądzono. Stwierdzono to dzięki temu, że w skamielinie zachowany został moment uwalniania z pręcików pyłku.

Skamielina pochodzi z największego na świecie złoża bursztynu w Kaliningradzie na wybrzeżu Morza Bałtyckiego i została po raz pierwszy opisana 150 lat temu. Znajduje się obecnie w Federalnym Instytucie Nauk o Ziemi i Zasobów Naturalnych w Berlinie. Roślina ta o średnicy prawie trzech centymetrów to największy znany kwiat zatopiony w bursztynie (inkluzja kwiatowa). Zazwyczaj rozmiar takich okazów nie przekracza jednego centymetra. Ma od 34 do 38 milionów lat.

"To bardzo wyjątkowe znaleźć w bursztynie tak duży kwiat"

W trakcie opublikowanych 12 stycznia na łamach pisma naukowego "Scientific Reports" badań przeprowadzonych przez naukowców z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie i Uniwersytetu Wiedeńskiego okazało się, że roślina została błędnie sklasyfikowana jako stewarcja (Stewartia L.), która należy do rodziny herbatowatych.

Dzięki zastosowaniu mikroskopu elektronowego badaczki dr Eva-Maria Sadowski z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie oraz dr Christa-Charlotte Hofmann z Uniwersytetu Wiedeńskiego odkryły, że w bursztynie został utrwalony proces uwalniania z pręcików kwiatu - licznych ziaren pyłku kwiatowego. - To bardzo wyjątkowe znaleźć w bursztynie tak duży kwiat z pręcikami, w idealnym momencie - gdy są otwarte, aby uwolnić pyłek - powiedziała Sadowski.

Pyłek został starannie wydrapany z inkluzji za pomocą skalpela, a następnie jego ziarna zostały zbadane pod mikroskopem elektronowym. - Tylko bardzo duże powiększenie pozwala nam zobaczyć szczegóły morfologiczne ziaren pyłku, które mają zaledwie kilka mikrometrów - dodała Hofmann.

Największy kwiat zatopiony w bursztynie Bernstein (c) Carola Radke

Nie z rodziny herbatowatych, a z rodziny wrzosowców

Cechy zbadanego pyłku kwiatowego pozwoliły przypisać tę skamielinę azjatyckiemu gatunkowi Symplocos, który obejmuje drzewa i krzewy z rodziny wrzosowców, występujące w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jest to pierwszy zapis kopalny tego gatunku zatopionego w bursztynie bałtyckim.

Jak wskazano, obszar istniejącego miliony lat temu bałtyckiego lasu bursztynowego, porastały inne liczb egatunki roślin, których współcześni "krewni" występują tylko w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Największy kwiat zatopiony w bursztynieBernstein (c) Carola Radke

"Pomaga uzyskać głębszy wgląd w lasy w historii Ziemi"

- Nasze nowe odkrycia, dotyczące tej niezwykłej i pięknej inkluzji kwiatowej, to dodatkowe elementy układanki, które pozwalają nam rozszyfrować florę bałtyckiego lasu bursztynowego i zrozumieć klimat przeszłości - powiedziała Sadowski. Jak dodała, "ta nowa wiedza pomaga nam uzyskać głębszy wgląd w lasy w historii Ziemi i zrozumieć ich ewolucję w czasie i przestrzeni".

Autor:ps/dd

Źródło: PAP, Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie

Źródło zdjęcia głównego: Bernstein (c) Carola Radke

Pozostałe wiadomości