Motyle w Polsce. Dzień Motyla 2023 - 14 marca. Pożyteczne owady

Autor:
rzw,
aw,
mro
Źródło:
lasy.gov.pl, zoo.wroclaw.pl, Atlas motyli krajowych, tvnmeteo.pl
Motyle z rodzaju Danaus
Motyle z rodzaju DanausShutterstock
wideo 2/6
ShutterstockMotyle z rodzaju Danaus

W Polsce żyje ponad trzy tysiące gatunków motyli, ale przyszłość wielu spośród nich jest zagrożona, głównie ze względu na działalność człowieka. Tymczasem są to owady niezwykle pożyteczne. Ocenia się, że pod względem zasług w zapylaniu roślin na całym świecie ustępują wyłącznie pszczołom. 14 marca przypada Dzień Motyla.

Motyle to bardzo liczna grupa owadów, więcej gatunków od nich mają tylko chrząszcze. Na całym świecie żyje 150 do 170 tysięcy gatunków, w Polsce opisano około 3100, z których większość to motyle nocne, czyli ćmy. Miłośnicy przyrody 14 marca obchodzą Dzień Motyla, by podkreślić znaczenie tych pożytecznych stworzeń. Są istotną częścią ekosystemu między innymi dlatego, że uczestniczą w zapylaniu roślin, w tym upraw. "Wyświadczają człowiekowi przysługę wartą miliardy złotych" - czytamy w portalu lasy.gov.pl.

Ocenia się, że motyle pod względem zasług w zapylaniu roślin na całym świecie ustępują wyłącznie pszczołom.

Motyle w Polsce - gatunki, długość życia, ciekawostki. Czym są motyle nocne?

Motyl Paź Królowej (Papilio machaon)Shutterstock

Motyle - owady szczególnej troski

Dlaczego tak wiele motyli jest zagrożonych wyginięciem? W dużym stopniu winna jest działalność człowieka, który coraz intensywniej użytkuje tereny będące ich siedliskami. Jak podkreślają specjaliści, szczególnie fatalne skutki przynosi wykaszanie w nieodpowiednich terminach łąk, zarośli czy trawników. Ich zaoranie lub stosowanie środków ochrony roślin może zaś prowadzić nawet do całkowitego zniszczenia siedlisk.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej na terenie Polski objętych ochroną ścisłą jest 20 gatunków motyli, a ochroną częściową - 16 gatunków. Problem jest jednak szerszy i szacuje się, że prawie połowie gatunków motyli dziennych w naszym kraju powinno się poświęcić szczególną troskę, a kilka to gatunki krytycznie zagrożone wyginięciem.

Motyle a zmiany klimatu

Motyle są zmiennocieplne, co oznacza, że temperatura ich ciała jest w pełni zależna od warunków środowiskowych. Każde ocieplenie lub ochłodzenie powietrza, nawet o jeden stopień, może mieć znaczenie. Szczególnie groźne są fale ekstremalnych temperatur lub gwałtowne zjawiska pogodowe, dające tym stosunkowo krótko żyjącym owadom mało czasu na ewentualną migrację.

Naukowcy z Cambridge zauważyli, że rosnąca średnia temperatura, będąca następstwem zmian klimatycznych, stanowi dla niektórych gatunków śmiertelne zagrożenie. Okazuje się, że zmiany klimatu stosunkowo dobrze znoszą motyle duże i jasne, które potrafią ustawiać swe odblaskowe skrzydła pod odpowiednim kątem wobec promieni słonecznych.

W gorszej sytuacji - twierdzą naukowcy - są motyle kolorowe, którym dużo trudniej jest zaadaptować się do wyższych temperatur.

Motyl z rodzaju DanausShutterstock

Ciekawostki o motylach

Za największego motyla w Polsce uznawana jest zmierzchnica trupia główka, czyli ćma z rodziny zawisakowatych. Rozpiętość jej skrzydeł dochodzi do 13-14 centymetrów. Swoją nazwę zawdzięcza rysunkowi na grzbiecie przypominającym trupią czaszkę. Ten motyl nocny wydaje bardzo ciekawe dźwięki - gwiżdże, aby odstraszyć napastnika.

Kiedy się pojawiają motyle? To zależy od gatunku. Niektóre zobaczyć można już wczesną wiosną. Jest jednak motyl, który pojawia się już w lutym - wiosennica porożyca.

Gdzie mieszkają motyle? W ciepłe miesiące najczęściej można je zobaczyć w ogrodach, na łąkach, polach. Zimą niektóre gatunki ruszają w podróż, a te które zostają przechodzą w stan nazywany dipauzą. To taki sen zimowy owadów. 

Motyle tylko niewielką część swojego życia spędzają w dorosłej postaci. Jednym ze stadiów rozwoju tego owada jest gąsienica.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:rzw, aw, mro

Źródło:  lasy.gov.pl, zoo.wroclaw.pl, Atlas motyli krajowych, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości