Kompostowanie - co to jest? Jak zrobić kompost?

Autor:
aw//mro
Źródło:
naszesmieci.mos.gov.pl
Właściwa segregacja śmieci wyzwaniem dla Polaków
Właściwa segregacja śmieci wyzwaniem dla Polaków
wideo 2/4
Właściwa segregacja śmieci wyzwaniem dla Polaków

Jeżeli szukasz sposobu na tanie uzyskanie nawozu organicznego, to zainteresuj się kompostowaniem. Kompostownik świetnie sprawdzi się w ogrodzie i na działce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jego mniejszą wersję ustawić również na balkonie.

● Kompostownik można kupić w sklepie lub wybudować własnoręcznie. ● Kompost to organiczny nawóz, który wykorzystasz w ogrodzie czy w roślinach doniczkowych. ● Istnieją środki i sposoby na przyspieszenie kompostowania.

Co to jest kompostowanie? 

Jest to naturalna metoda przetwarzania odpadów organicznych w wartościowy nawóz organiczny. Kompost to właśnie nawóz wytwarzany z odpadów organicznych.

W domach znaczną część odpadów stanowią odpady biodegradowalne. Warto, zamiast wyrzucać je do śmieci, umieszczać je w kompostowniku. Dzięki czemu powstanie darmowy nawóz, który świetnie sprawdzi się w użyźnianiu podłoża w doniczce lub w ogrodzie.

Odpady, które można wrzucać do kompostownika to stanowcza większość odpadów, które powstają w kuchni czy ogrodzie. Mogą to być między innymi resztki warzyw i owoców, fusy z kawy czy herbaty, zgniecione skorupki jaj, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszona trawa, słoma. Możesz też zrobić kompost z samej trawy i liści. Trzeba pamiętać, że do kompostownika nie można wrzucać resztek mięsnych i kości.

Kompostowanie odpadów

Kompostownik można postawić na działce lub w ogrodzie. Najprostszą metodą jest pryzma kompostowa, czyli układanie odpadów bezpośrednio na ziemi. Na samym spodzie powinny znaleźć się rozdrobnione gałęzie i większe odpadki, później liście i skoszona trawa. Później dokłada się kolejne warstwy pamiętając, że całość nie powinna przekroczyć wysokości półtora metra. Można poszczególne warstwy posypywać torfem. Warto jest taką pryzmę osłonić pokrywą lub folią. Trzeba też pamiętać o regularnym mieszaniu i przewracaniu pryzmy.

Można też kupić gotowy kompostownik z tworzyw sztucznych w sklepie ogrodniczym lub zrobić jego drewnianą wersję samemu. Wystarczą do tego deski lub zaimpregnowane belki, zbite w skrzynię w taki sposób, żeby do poszczególnych warstw kompostu dostawało się powietrze. 

Przerwy pomiędzy belkami czy deskami są też niezbędne, aby dżdżownice mogły dostać się do kompostu. Dżdżownice i bakterie mają duży udział w powstawaniu kompostu. Ryją w nim korytarze, a w rezultacie poprawiają napowietrzenie. Wydalają też odchody w formie biohumusu. 

Jak zwabić dżdżownice do kompostownika? Warto do kompostu dodać odpady bogate w cukier. Ile dżdżownic do kompostownika? Zalecana ilość dwa kilogramy dżdżownic przypadać powinny na każdy kilogram odpadów.

Jak zrobić kompost? 

Najlepszym terminem na założenie kompostownika jest okres od wiosny do jesieni. Warto przeznaczyć na kompostownik miejsce, które będzie osłonięte od wiatru i bezpośredniego słońca. Powinno to być też miejsce na chociaż niewielkim wzniesieniu, aby przy opadach nie było zalewane wodą.

Proces dojrzewania kompostu jest dość długi. Trwa nawet 18 miesięcy. Co przyspiesza kompostowanie? Kompost szybciej dojrzeje w kompostowniku z tworzyw sztucznych, ponieważ plastikowa powierzchnia szybciej się nagrzewa. Okres ten może się wtedy skrócić nawet do kilku tygodni. Istnieją też środki do przyspieszania kompostowania, trzeba jednak dokładnie czytać ich etykiety. W niektórych nie wszystkie składniki są pochodzenia naturalnego. W sklepach kupić można też grzybnię do rozkładu pni drzew, która wspomaga kompostowanie.

Dojrzały kompost poznać można do jednolitej strukturze, czarnym lub ciemnobrązowym kolorze i zapachu przypominającym świeżą ziemię. Kiedy dojrzeje, można go używać jako nawozu do użyźniania ziemi.

Kompost w workach

Jeżeli szukasz kompostu i chcesz go wykorzystać w ogrodzie czy roślinach doniczkowych, nie musisz koniecznie od razu zakładać kompostownika. W sklepach dostępne są komposty w workach.

W sklepach dostępna jest kora przekompostowana, która powstała w kompostowania kory drzew iglastych. Wykorzystuje się ją do ściółkowania roślin.

Kompostownik na balkon

Kompostowanie odpadów jest możliwe również w bloku. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno przeznaczonego do tego celu kompostownika, który nie będzie zbyt duży. Będzie też miał wieczko oraz otwory wentylacyjne. Jednocześnie będzie tak skonstruowany, żeby nie wydobywały się z niego nieprzyjemne zapachy, które mogłyby przeszkadzać sąsiadom.

Przy balkonowym kompostowniku trzeba uważać na to, żeby kompost nie był zbyt mokry. Wtedy może pojawić się niechciana pleśń. Nie można zapominać o regularnym mieszaniu, a wrzucane odpady powinny być jak najbardziej rozdrobnione i nie składowane na wierzchu, tylko pod warstwą kompostu. Świeże odpadki na wierzchu wabią muszki owocówki.

Dobrą metodą do tworzenia kompostu na balkonie jest wykorzystanie dżdżownic.

ZOBACZ >> Kwiaty balkonowe wieloletnie - kwitnące, zimozielone rośliny wieloletnie, iglaki, krzewy, drzewa

Drzewka na balkon - jakie wybrać i jak je pielęgnować?

Toaleta kompostująca

Ciekawym pomysłem jest zamontowanie na przykład na działce toalety kompostującej. Można ją zbudować samemu, w formie wychodka z beczką pod spodem, do której będą wpadały ekskrementy, lub kupić gotową toaletę, którą wystarczy zamontować.

Autor:aw//mro

Źródło: naszesmieci.mos.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości