TVN Meteo | Ciekawostki

Hoja – odmiany, uprawa i pielęgnacja

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ms//mro
Źródło:
ekologia.pl
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/4
ShutterstockDomowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

Hoja to kwiat doniczkowy, który w naturze występuje w Australii i południowo-wschodniej Azji. Hoja (Hoya R.Br.) jest rośliną z rodziny toinowatych i występuje w co najmniej 533 gatunkach. W domowej uprawie największą popularnością cieszy się hoja różowa (Hoya carnosa) i hoja piękna (Hoya bella). Obie rośliny są kwitnącymi pnączami, jednak różnią się sposobem kwitnienia, budową liści oraz wymaganiami uprawnymi.

● Hoja to roślina pnąca pochodząca z Azji i Australii, co oznacza, że lubi ciepłe stanowiska. ● Odnaleziono ponad 533 gatunki kwiatu hoja, z których najchętniej uprawiane są: hoja różowa (Hoya carnosa) i hoja piękna (Hoya bella). ● Hoja nie ma wysokich wymagań uprawnych. ● Hoja jest rośliną trującą. 

Co to jest hoja i jak wygląda?

Ci, którzy zastanawiają się, jak wygląda hoja mogą wyobrazić sobie odwrócone parasolki lub gwiazdki, które układają się w kule (baldachogrona). Kwiaty hoi różnią się kolorem w zależności od gatunku. Roślina posiada elastyczne pędy w kolorze zielonawobrązowym, które mogą osiągać kilka metrów długości i z czasem drewnieć. Liście hoi są skórzaste, lancetowate i połyskujące. Ich wielkość i odcień zieleni zależy od gatunku.

Hoja – odmiany

Najczęściej uprawianym w domowych warunkach gatunkiem tej rośliny jest hoja różowa (Hoya carnosa) – bardzo wytrzymała i niewymagająca w uprawie. Jak sama nazwa wskazuje, kwiaty tego gatunku są koloru różowego. Kwiaty intensywnie pachną, a pojawiają się na około miesiąc w okresie od  maja do października. Do najchętniej hodowanych odmian gatunku hoi różowej należą:

Hoja różowaShutterstock

hoja carnosa Compacta Variegata – ta niska odmiana ma mocno poskręcane liście z białymi obrzeżami,

hoja carnosa Compacta – to również niska odmiana posiadająca grube, pofalowane liście,

hoja carnosa Tricolor – powierzchnia blaszki liściowej tej odmiany ozdobiona jest nieregularnym, kremowo-różowym marginesem,

hoja carnosa Variegata – ta odmiana ze względu na liście w kształcie serc nazywana jest hoją walentynkową lub sercowatą,

hoja carnosa Crimson Queen – roślina ta posiada błyszczące, ciemnozielone ulistnienie z białymi refleksami, jej kwiaty są biało-różowe z fioletowym środkiem.

Do innych, równie chętnie uprawianych odmian hoi, zaliczają się:

hoja Bella – ten gatunek osiąga około 30-40 centymetrów wysokości, ma białe kwiaty, z czerwonym środkiem i ostro zakończone, jasnozielone liście,

hoja Kerri – ta odmiana również bywa nazywana hoją walentynkową, gdyż ma liście w kształcie serc, dorasta nawet do wysokości czterech metrów,

hoja Australis – hoja australijska powszechnie znana jest jako hoja woskowina, ponieważ posiada sztywne, wyglądające na woskowane liście.

Hoja kwiat – gdzie kupić?

W dobrych sklepach ogrodniczych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, można znaleźć wiele odmian hoi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie gatunki są sprzedawane jako rośliny z pędami, a jedynie w postaci ukorzenionego liścia. Dzieje się tak ze względu na bardzo powolny wzrost oraz trudne rozmnażanie niektórych gatunków. Przykładem takiej sadzonki jest hoja sercowata (Hoya kerri), która może wydać pędy dopiero po roku lub dwóch latach uprawy.

Cena sadzonek kwiatów hoja różni się również w zależności od gatunku i może wynosić od 20 do 200 złotych. Rzadko spotykane w sprzedaży odmiany, takie jak hoja imbricata czy hoja Sunrise osiągają ceną nawet 300 złotych.

Hoja – jaka ziemia?

Podłoże dla hoi powinno być lekkie i przepuszczalne, o lekko kwaśnym i obojętnym odczynie pH. Idealna będzie ziemia z kompostem i piaskiem lub humusem kokosowym. Dobrze sprawdzi się również użycie gleby zawierającej wapń i wzbogacenie jej korą drzewną.

Hoja nie wymaga częstego nawożenia – wystarczy robić to raz w miesiącu. Do nawożenia powinno się używać nawozu przeznaczonego do roślin kwitnących, który jest ubogi w azot i zawiera wapń.

Hoja – jak dbać, by zawsze zachwycała wyglądem?

Pielęgnacja hoi nie należy do bardzo wymagających. Ze względu na tropikalne pochodzenie rośliny, należy zapewnić jej ciepłe i wilgotne warunki. Kwiat hoi nie lubi jednak nasłonecznionych stanowisk, dlatego lepiej nie ustawiać doniczki na południowych parapetach. Najlepsze dla wzrostu rośliny będzie rozproszone oświetlenie oraz unikanie przeciągów. Wskazane jest również częste zraszanie rośliny, jednak nie można pryskać wodą na kwiaty, ani nabłyszczać liści środkami chemicznymi.

Roślina ta nie lubi intensywnego podlewania, dlatego trzeba ją nawadniać raz w tygodniu latem, a od października do kwietnia raz na dwa tygodnie. Do podlewania hoi można wykorzystać deszczówkę.

Przesadzanie hoi wykonuje się, gdy roślina ma za mało miejsca w doniczce, najlepiej na wiosnę. Nie należy tego robić bez powodu, podobnie jak nie powinno się często zmieniać stanowiska hoi, gdyż zakłóca to spokój rośliny i może być dla niej szkodliwe.

Hoję można przycinać o każdej porze roku, jednak cięcie należy wykonywać zawsze za liściem. Nie powinno się usuwać przekwitniętych kwiatów, gdyż niektóre gatunki hoi wytwarzają kwiaty na starych szypułkach.

Hoja – rozmnażanie

Kwiat hoja można rozmnażać wegetatywnie przez pędowe sadzonki zawierające dwie lub trzy pary liści i widoczny zaczątek korzeni przybyszowych, a także rzez sadzonki wierzchołkowe. Sadzonki należy pobrać wiosną i ukorzenić w wodzie lub od razu w wilgotnym podłożu. Można zastosować również szybszy sposób rozmnażania hoi, który polega na przyciśnięciu pędu do podłoża. Gdy pęd się ukorzeni, wystarczy go przyciąć i posadzić w nowej doniczce.

Dlaczego hoja nie kwitnie?

Jeżeli hoja nie kwitnie, a także, gdy nie wytwarza nowych liści, konieczne będzie dokarmienie rośliny nawozem dla kwiatów doniczkowych. Roślina jest wrażliwa na zbyt wilgotną glebę, częste zmiany stanowiska oraz przebywanie w zbyt ciemnym i chłodnym miejscu, co skutkować może brakiem kwitnienia. Hoja jest kwiatem typowo pnącym i ma tendencję do zagęszczania się, a co za tym idzie, zmniejszania powierzchni fotosyntetyzującej, przez co może nie wytwarzać kwiatów. Aby temu zaradzić, wystarczy prowadzić pędy hoi na palikach lub kratownicach.

Czy hoja jest trująca?

Hoja zawiera sok mleczny, który jest drażniący dla oczu, przewodu pokarmowego i jamy ustnej. Sok mleczny wypływa z pędów i liści hoi, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach. Konieczne jest również zachowanie szczególnej ostrożności, gdy w pomieszczeniu, w którym hodowana jest hoja przebywają małe dzieci i zwierzęta. Spożycie nawet niewielkiej części rośliny może spowodować zaburzenia żołądkowe i podrażnienia jamy ustnej.

ZOBACZ >> Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach?

Autor:ms//mro

Źródło: ekologia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości