Informacje
 • Pogoda na 5 dni: od czwartku pełnię rządów objąć ma chłodny wir niżowy

  17-04-2021 15:00 Sprawdź, co czeka nas w kolejnych dniach
  Prognozowana temperatura w najbliższych dniach w Europie Ventusky.com

  Nic na razie nie zapowiada tego, aby wysoka temperatura miała zawitać do Polski na dłużej. Po obecnym ociepleniu, od czwartku znów płynąć będzie zimne arktyczne powietrze. Na tyle, że w niektórych regionach kraju ponownie niewykluczone są przelotne opady śniegu. Zacznie też porywiście wiać.

  Polska pozostaje na skraju układu niżowego Xander znad Ukrainy, w strefie ciepłego frontu atmosferycznego. Ze wschodu napływa umiarkowanie ciepłe powietrze polarne. Jak pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w ciągu kolejnych dni czeka nas "pogoda typowo kwietniowa, jeśli porównać ją z przeciętnym kwietniem jeszcze w XX wieku". Na pogodę wpływać będą niże znad wschodniej i południowo-wschodniej Europy, stąd chmury, opady deszczu i mżawki oraz umiarkowana temperatura.

  "Od czwartku pełnię rządów objąć ma chłodny wir niżowy znad Skandynawii i ściągać ma z północy ochłodzenie. Niż powędruje w stronę Rosji i Ukrainy, trzymając nas przez kilka dni w garści. Napływ mas powietrza arktycznego niesie jeszcze możliwość wystąpienia przelotnych opadów śniegu i krupy śnieżnej. Wysokiej temperatury powietrza na razie nie widać" – dodaje synoptyk.

  Maksymalnie 16 stopni

  W niedzielę rano miejscami należy spodziewać się mgieł i zamgleń. Na południowym wschodzie kraju będzie dość pogodnie, poza tym będzie pochmurno z przejaśnieniami i okresowymi opadami deszczu lub mżawki rzędu 1-5 litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Śląsku, przez 13 st. C. w centrum kraju, do 16 st. C na Podlasiu. Wiatr będzie północno-wschodni i wschodni, słaby i umiarkowany.

  Poniedziałek w północno-wschodnich regionach zapowiada się z większymi przejaśnieniami. W pozostałej części kraju będzie pochmurno z niewielkimi opadami deszczu lub mżawki do 3 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 11 st. C na południu, przez 14 st. C w centrum kraju, do 16 st. C na Pomorzu i w Wielkopolsce. Powieje wschodni i północno-wschodni, słaby i umiarkowany wiatr.

  Wiatr będzie się wzmagać

  Wtorek upłynie pod znakiem pochmurnej aury z przejaśnieniami, ale niewielkie opady deszczu do 3 l/mkw. też się pojawią. Na ogół bez opadów będzie tylko na północnym wschodzie kraju. Temperatura maksymalna osiągnie od 11 st. C na Podlasiu do 14 st. C w centrum kraju oraz na Pomorzu. Wiatr będzie północno-wschodni, słaby i umiarkowany.

  W środę również czeka nas zachmurzone niebo, ale wystąpią większe przejaśnienia. Miejscami przelotnie popada deszcz, spadnie do 3 l/mkw. Bez opadów dzień upłynie na ogół w północno-zachodnich regionach. Termometry pokażą od 12 st. C na Suwalszczyźnie, przez 14 st. C w centrum kraju, do 15 st. C na Dolnym Śląsku. Z kierunku północno-zachodniego wiatr powieje słabo i umiarkowanie, na północny okresami dość silnie. Tam w porywach osiągnie prędkość do 50-60 kilometrów na godzinę.

  Na czwartek dla południowo-wschodniej części kraju prognozowane jest duże zachmurzenie z opadami deszczu do 10 l/mkw. Niebo będzie przykryte chmurami także na pozostałym obszarze i miejscami przelotnie popada, ale mniej – do 3 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 st. C na Pomorzu, przez 12 st. C w centrum kraju, do 14 st. C na Podkarpaciu. Będzie wiać północno-zachodni i zachodni, umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach do 50-60 km/h.

  Co w kolejnych dniach

  W piątek na wschodzie kraju wystąpią przelotne opady deszczu do 5 l/mkw. Na Podlasiu i Mazurach będą przechodzić w deszcz ze śniegiem. Wiatr powieje z północnego zachodu, umiarkowanie, okresami dość silnie. W porywach rozpędzi się do 60 km/h.

  Pierwszy dzień weekendu we wschodnich i południowo-wschodnich regionach upłynie z przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem do 5 l/mkw. Wiatr będzie północny, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...