"Żaba o diabelskich oczach", wąż w kolorach flagi Boliwii. Co kryje dolina Zongo

[object Object]
Niektóre z nowo odkrytych i ponownie znalezionych gatunków w boliwijskich AndachConservation International/Trond Larsen/Ivan Jimenez/Yuvinka Valdez
wideo 2/20

Badacze odkryli 20 nieznanych dotąd gatunków w boliwijskiej dolinie Zongo. Dzięki rozległym obserwacjom okazało się także, że kilka innych gatunków, uważanych przez lata za wymarłe, ma się całkiem dobrze. Jednak, by ochronić je przed zmianami klimatu, konieczna będzie szersza ochrona regionu.

Naukowcy odkryli 20 nowych gatunków żyjących w boliwijskich częściach Andów. Oprócz tego udało się zaobserwować rośliny i zwierzęta, których nie spotkano od dziesięcioleci.

Położona w pobliżu La Paz, stolicy Boliwii, Dolina Zongo jest nazywana "sercem" regionu. Teren składający się z wysokich i stromych gór to doskonałe miejsce dla siedlisk wielu różnych gatunków zwierząt.

Odkrycia pochodzą z dwutygodniowej ekspedycji przeprowadzonej w marcu 2017 roku, jednak ogłoszono je dopiero w poniedziałek. Wyprawie w dzikie tereny współprzewodniczył Trond Larsen z organizacji non-profit Conservation International.

- W Zongo wszelkie odgłosy, które słyszysz, pochodzą z natury - szelest skrzydeł różnych owadów, krzyki żab i ptaków, wspaniałe szumiące dźwięki i kaskady wodospadów. A wszystko to pokryte jest grubymi warstwami mchu, orchidei i paproci - relacjonował w rozmowie z CNN Larsen. - Nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy tak wiele nowych gatunków i ponownie odkryjemy gatunki, które uważano za wymarłe - dodał.

Dolina Zongo w boliwijskich Andach (Trond Larsen)Trond Larsen
Roślinność porastająca dolinę Zongo (Trond Larsen)Trond Larsen

Kolorowe, malutkie, jadowite

Wśród nowych gatunków znajduje się niezwykle jadowity gatunek żmii - Bothrops monsignifer. Zwierzę ma na swojej głowie receptory, dzięki którymi potrafi wyczuwać ciepło ofiary. W poprzednich dziesięcioleciach znaleziono w Andach jeden czy dwa podobne gatunki.

Żmija Bothrops monsignifer (Trond Larsen)Trond Larsen

Oprócz tego znaleziono węża, który ze względu na swoje ubarwienie został nazwany "wężem flagowym". To Eutrachelophis sp. nov., jest smukły i wyróżnia się czerwono-żółto-zielonymi barwami, przez co zdaje się przypominać flagę Boliwii. Znaleziono go w gęstym poszyciu karłowatego lasu wzdłuż grzbietu góry na najwyższym badanym wzniesieniu.

"Wąż flagowy" (Trond Larsen)Trond Larsen

Badacze zaobserwowali także niewielki gatunek płaza, który postanowili określić "liliputką". Żaba (Noblella sp. nov.) mierzy około centymetra długości i może być najmniejszym płazem w Andach, a także na świecie. Ze względu na swoje niewielkie wymiary i zwyczaj życia w tunelach pod grubymi warstwami mchu i próchnicy, jej znalezienie stanowiło prawdziwe wyzwanie.

Żaba "liliputka" (Trond Larsen)Trond Larsen

Dolina Zongo to region, w którym rozkwita mnóstwo gatunków orchidei o różnej wielkości, kształcie i kolorze. Części nowo znalezionej orchidei Malaxis sp. nov. zdają się przypominać owady i mogą służyć do wabienia nieświadomych zapylaczy.

Orchidea Malaxis sp. nov. (Ivan Jimenez)Ivan Jimenez

Chociaż odkrycia są nowe dla nauki, niektóre przed lokalnymi wioskami nie mają tajemnic. Na przykład odkryty gatunek bambusa (Merostachys sp. Nov.) jest regularnie od wielu lat wykorzystywany do wytwarzania materiałów budowlanych i dętych instrumentów muzycznych.

Bambus Merostachys sp. Nov. (Ivan Jimenez)Ivan Jimenez

Nie wymarły

Oprócz zidentyfikowania nowych gatunków, zespół ponownie odnalazł cztery gatunki, które były uważane za wymarłe, w tym hipnotyzującą "żabę o diabelskich oczach". Naukowcy stwierdzili, że płaz został zaobserwowany dopiero po raz drugi. Pierwszy raz dokonano tego 20 lat temu, zaś wszelkie wyprawy, by znaleźć czarną żabę o krwistoczerwonych oczach, kończyły się fiaskiem. Przyjęło się więc, że gatunek wymarł.

- Biorąc pod uwagę, że wszystkie te ekspedycje zawiodły, nie sądziliśmy, że ją znajdziemy. To olbrzymie objawienie, niesamowicie ekscytujące - mówił Larsen.

"Żaba o diabelskich oczach" (Trond Larsen)Trond Larsen

Dzięki pułapce ze zgniłymi owocami udało się także uchwycić rzadkiego motyla Euptychoides fida, który ostatnim razem pokazał się biologom 98 lat temu.

Motyl Euptychoides fida (Yuvinka Valdez)Yuvinka Valdez

Dolina ważna dla gatunków...

Niektóre z tych gatunków zwierząt są endemiczne (występują na ograniczonym terenie). Zdaniem Larsena, duża część dzikiej przyrody w regionie musi przystosować się do skutków zmiany klimatu. Wiele z nich przeniosło się na wyższe tereny regionu w poszukiwaniu chłodniejszych warunków.

- Jeśli nie utrzymamy tych leśnych korytarzy w stanie nienaruszonym, zwierzęta i rośliny nie będą miały możliwości poruszania się ani przystosowania się do zmieniającego się klimatu - wyjaśnił Larsen. - Dlatego ochrona miejsc takich jak dolina Zongo jest tak ważna w obliczu zmian klimatycznych - dodał.

...i ważna dla człowieka

Obszar ten jest nie tylko rajem dla dzikiej przyrody, ale ma również kluczowe znaczenie dla mieszkającej w pobliżu ludności. Miejscowi są zależni od lasów, korzystają z niego jako ze źródła materiałów budowlanych, a także wody.

Conservation International stwierdził, że odkrycia przemawiają za ochroną tego obszaru i pomogą opracować plany zrównoważonego rozwoju regionu.

- Znaczenie ochrony doliny Zongo jest wyraźniejsze niż kiedykolwiek. W miarę rozwoju stolicy, będziemy dbać o zachowanie pobliskich zasobów naturalnych, które są tak ważne dla naszego dobrostanu - stwierdził burmistrz La Paz Luis Revilla.

Autor: kw / Źródło: CNN, conservation.org

Źródło zdjęcia głównego: Conservation International/Trond Larsen

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji we Wrocławiu należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Czoło fali wezbraniowej na Odrze minęło już Opole, nie wyrządzając szkód w mieście – przekazały Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. W gotowości pozostaje znajdujący się w tym mieście polder Żelazna. Tymczasem w miejscowości Niewodniki, na północny zachód od Opola, gdzie także przepływa ta rzeka, mieszkańcy umacniają wały przeciwpowodziowe.

Czoło fali na Odrze minęło już Opole, w kolejnej miejscowości umacniają wały

Czoło fali na Odrze minęło już Opole, w kolejnej miejscowości umacniają wały

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW