Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 18°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Posłuchajcie, jak beczą daniele

  01-11-2020 15:44 Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Stado danieli u Reporterki 24 Kontakt 24

  Okres godowy danieli, nazywany bekowiskiem, jest na półmetku. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym możemy posłuchać dźwięków wydawanych teraz przez te zwierzęta.

  Bekowisko to okres godowy danieli zwyczajnych (łac. Dama dama), który przypada na połowę października i trwa do połowy listopada. W czasie jego trwania samce, czyli byki, wydają wtedy z siebie charakterystyczne, chrapliwe odgłosy nazywane beczeniem.

  Od Reportera 24 Marka otrzymaliśmy na Kontakt 24 nagranie przedstawiające właśnie takie zachowanie daniela zaobserwowanego w lesie na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo (województwo wielkopolskie).

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

  Ruja danieli

  Daniel jest gatunkiem stadnym. W okresie letnim byki łączą się w grupy, a łanie chodzą w odrębnych chmarach. Gdy rozpoczyna się okres godowy, odszukują stada samic, czyli łań. Każdy byk stara się zdobyć własną chmarę liczącą kilka łań. W tym czasie toczą między sobą walki, podczas których bronią swoich zdobyczy przed konkurentami.

  Na czas bekowiska samiec wykopuje specjalne wgłębienia, w których oddaje mocz. Po pewnym czasie unosi się z niego nieprzyjemny zapach, który wabi samice. Daniel niemal nic nie je i potrafi stracić nawet do 20 procent swojej masy ciała. Łanie same wybierają dla siebie kandydatów do godów. W stopniowo pogłębianych przez byka dołkach dochodzi do kopulacji.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....