Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Dlaczego tyjemy na starość?

  13-09-2019 08:24 Nowe badania szwedzkich naukowców
  Problem otyłości w Polsce jest coraz większy TVN24

  Wiele osób stara się kontrolować swoją wagę w miarę starzenia się. Z najnowszych badań przeprowadzonych w szwedzkim Instytucie Karolinska wynika, że obrót lipidów w tkance tłuszczowej zmniejsza się z wiekiem. Ułatwia to przybieranie na wadze, nawet jeśli nie jemy więcej niż wcześniej. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nature Medicine".

  Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska badali przez około 13 lat komórki tłuszczowe u 54 mężczyzn i kobiet. W tym okresie u wszystkich badanych, bez względu na to, czy przybrali na wadze czy stracili, wykazano zmniejszenie aktywności lipidów w tkance tłuszczowej, to znaczy szybkość, z jaką lipidy (lub tłuszcze) w komórkach tłuszczowych są usuwane i magazynowane. Jak wynika z badań przeprowadzonych we współpracy z naukowcami ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali i francuskiego Uniwersytetu w Lyonie, ci, którzy nie zrekompensowali tego, jedząc mniej kalorii, przybrali na wadze średnio o 20 procent.

  Procesy w tkance tłuszczowej

  Naukowcy zbadali ponadto obrót lipidów u 41 kobiet, które przeszły operację bariatryczną (operacje te dotyczą zmian w przewodzie pokarmowym, np. zmniejszenia objętości żołądka czy wycięcia jego części), oraz to, w jaki sposób wskaźnik obrotu lipidów wpłynął na ich zdolność do utrzymywania masy ciała po 4-7 latach po zabiegu.

  - Wyniki badań wskazują, że procesy w naszej tkance tłuszczowej regulują zmiany masy ciała podczas starzenia się w sposób niezależny od innych czynników - powiedział Peter Arner, profesor na wydziale lekarskim w Huddinge w szwedzkim Instytucie Karolinska oraz jeden z głównych autorów badań. - Może to otworzyć nowe sposoby leczenia otyłości - dodał.

  Aktywność fizyczna

  Wcześniejsze badania wykazały, że jednym ze sposobów przyspieszenia obrotu lipidów w tkance tłuszczowej jest zwiększenie wysiłku fizycznego. Najnowsze badania potwierdzają tę tezę i dalej wskazują, że długoterminowy wynik operacji odchudzania poprawiłby się w połączeniu ze zwiększoną aktywnością fizyczną.

  - Otyłość i choroby związane z otyłością stały się globalnym problemem - powiedziała Kirsty Spalding z wydziału biologii komórkowej i molekularnej w szwedzkim Instytucie Karolinska, współautorka badań.

  - Zrozumienie dynamiki lipidów i tego, co reguluje wielkość masy tłuszczowej u ludzi, nigdy nie było bardziej istotne - dodała.

 • Dieta NŻT
  Nie żryj tyle, już tak szybko się nie poruszamy, już tyle się nie ruszamy. Dla mnie wystarczy wyjazd na Karaiby -. 10 dni przynajmniej 7-8 kilo mniej, pływanie (nurkowanie bez butli) najwięcej energij potrzeba
  ~Piotrek /2019-09-14 03:56
 • tycie
  czy ludzie to juz takie bezmozgi totalne.
  Na medycynie od ;at 70 powtarza sięstale że człowiek dp lat 30-40 ma przewage procesó katabolicznych czyli spalania a po tym okresie nastepuje zwrot gdzie procesy anaboliczne mają przewage dzieki temu dlatego dzieje się tak ze społeczeństwo tyje. Inna sprawa że sobie pomagamy
  ~wrona /2019-09-13 16:09
 • Odkryli_Amerykę
  Niesamowite! Odkryli to, co było wiadome już 200 lat temu!
  ~Kolumb /2019-09-13 10:03
 • czlowiek?
  Wszystko przez bledy zywieniowe a ile chemi siedzi i dosypywane jest do wszystkiego od mleka gdzie juz krowa dostaje w paszy malo to daje sie dziennie swinstwa do zarcia by mleko nie skislo wciskanie ciemnoty na kazdym kroku jak i ta Afrykanska choroba swin tylko by ceny utrzymac to sciema,kazda potrawa czy chleb,lekarstwa tylko chemia,ogarnijcie sie troche kazdy mowi co mu kazano.
  ~zdrowy /2019-09-13 09:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...