Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • "Miał drgawki, oczopląs, nie był w stanie utrzymać równowagi"

  17-08-2019 14:13 W Poleskim Parku Narodowym znaleziono chorego bielika
  Bielik w bardzo złym stanie znaleziony na Polesiu Fundacja Epicrates

  Młody bielik z objawami silnego zatrucia trafił do lubelskiej Fundacji Epicrates. Na razie nie wiadomo, czy ktoś chciał zrobić mu krzywdę, czy też jego kontakt z trucizną był przypadkowy.

  Młodego bielika znalazł leśniczy z Poleskiego Parku Narodowego we wtorek. Pracownicy ocenili jego stan jako ciężki i udzielili mu pierwszej pomocy. Następnie przekazali ptaka do Fundacji Epicrates w Lublinie, gdzie przebywa pod opieką wolontariuszy.

  - Ptak wykazywał objawy neurologiczne. Miał drgawki, oczopląs, nie był w stanie utrzymać równowagi, przewracał się. Dlatego w pierwszych krokach podjęliśmy decyzję o przepłukaniu organizmu z toksyn. Dostał kroplówki, aby wzmocnić organizm i wypłukać toksynę z organizmu. Następnie został również prześwietlony, aby wykluczyć ewentualne zatrucia ołowiem, czyli postrzelenie. Na szczęście nie znaleźliśmy żadnych śrucin, także tutaj wykluczyliśmy zatrucie ołowiem - przekazał Rafał Antoniszewski, wolontariusz Fundacji Epicrates.

  - Jest to młody bielik, tegoroczny, wykluty w Poleskim Parku Narodowym. Najprawdopodobniej został otruty. Być może niecelowo. Zazwyczaj dochodzi do tego poprzez zjedzenie zatrutej padliny, niekoniecznie przeznaczonej dla bielików, ale na przykład dla lisów - ocenił wolontariusz.

  Jakie są rokowania dla bielika?

  - Czuje się już znacznie lepiej. Jest w stanie sam utrzymać równowagę. Jest coraz bardziej aktywny. Przyjmuje pokarm, także rokowania są już w tej chwili całkiem dobre i mamy nadzieję, że tak już pozostanie - wspominał Antoniszewski.

  Wolontariusz wskazał, że młody bielik jeszcze przez kilka dni zostanie pod opieką Fundacji Epicrates. Przed wypuszczeniem na wolność pracownicy muszą upewnić się, czy ptak prawidłowo przyjmuje pokarm i jest na tyle silny, by mógł polecieć.

  Antoniszewski zaznaczył, że wolontariusze liczą się z zastojami mięśni bielika przez przerwę w lataniu, przez co planują przekazać go do ośrodka rehabilitacji Poleskiego Parku Narodowego, gdzie będzie mógł to poćwiczyć.

  Bielik należy do rodziny jastrzębiowatych i znajduje się pod ochroną. Jest zarazem największym krajowym ptakiem drapieżnym o rozpiętości skrzydeł sięgającej ponad dwa metry.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....