Informacje
 • Aż 35 stopni w cieniu. Za piekielnym gorącem pójdą inne gwałtowne zjawiska

  09-06-2019 15:32 Prognoza pogody na pięć dni
  Prognoza pogody na wtorek  

  Kilka nadchodzących dni będzie niebezpiecznie gorących. Bardzo wysoka temperatura będzie też sprzyjać przelotnym, ale gwałtownym opadom deszczu i gradu. Zachowajcie ostrożność.

  Polska znajdzie się pod wpływem układu niżowego z centrum nad Alpami. Nad krajem przemieści się z południa na północ ciepły front atmosferyczny, za którym popłynie gorące powietrze zwrotnikowe.

  Wielki powrót upałów

  W poniedziałek będzie na ogół pogodnie. Tylko na krańcach zachodnich spodziewamy się dużego zachmurzenia, z przelotnymi opadami deszczu do 20-30 litrów na metr kwadratowy oraz burzami z gradem. Termometry wskażą od 25 st. C na Wybrzeżu, przez 30 st. C w centrum kraju, do 31 st. C na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Wiatr, południowo-wschodni, będzie słaby i umiarkowany, tylko okresami - zwłaszcza podczas burz - dość silny.

  Piekielna temperatura

  We wtorek chmury nadciągną już nad cały kraj. Na zachodzie Polski i Pomorzu oraz na południowym wschodzie przewidujemy przelotne opady deszczu do 10-40 l/mkw. i burze z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie od 30 st. C na Suwalszczyźnie do 33 st. C w centrum i na południu kraju. Uwaga: w tych częściach kraju słupki rtęci w cieniu mogą wskazywać aż 35 st. C. Wiatr, wiejący z kierunków południowych, będzie słaby i umiarkowany, choć w burzach może osiągnąć prędkość 90 km/h.

  Na wschodzie środa zapowiada się pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie małe, ale wzrastające do dużego. Wystąpią przelotne opady deszczu o natężeniu 10-40 l/mkw. i burze z gradem. Termometry w cieniu wskażą od 31 st. C na Podlasiu, przez 33 st. C w centrum kraju, do 34, a nawet 35 st. C na Dolnym Śląsku. Przeważnie słabe i umiarkowane podmuchy wiatru nadciągną z południowego wschodu. Okresami, zwłaszcza w burzach, mogą się nasilać.

  Odrobinę "chłodniej"

  W czwartek tylko na południowym zachodzie kraju będzie pogodnie. Poza tym zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, wzrastające w ciągu dnia do dużego. Suma przelotnych opadów wyniesie 10-40 l/mkw. Pojawią się też burze z gradem. Temperatura nieznacznie się obniży. Będzie od 26 st. C na Pomorzu Zachodnim do 30 st. C w centrum kraju i na Podkarpaciu. Wiatr, południowo-wschodni, od zachodu skręcający na północno-zachodni, będzie słaby i umiarkowany. Jego prędkość w burzach może wynieść 90 km/h.

  W piątek prawie wszędzie będzie pogodnie. Tylko na południowym wschodzie kraju pojawią się gęste chmury, z których spadnie do 30 l/mkw. deszczu. Wystąpią tam też burze z gardem. Termometry wskażą od 27 st. C na północnym wschodzie, przez 30 st. C w centrum kraju, do 31 st. C na Podkarpaciu. Na ogół północno-wschodni wiatr powieje słabo i umiarkowanie, tylko w burzach osiągając prędkość 90 km/h.

 • Niebezpieczne niże ...
  ... powodują również szereg nieprzyjemnych wrażeń zdrowotnych u meteoropatów. Mnie już zaczyna boleć głowa a jeszcze nie nadszedł poniedziałek.
  ~Meteoropata /2019-06-09 21:45
 • Niebezpieczne niże
  Niże znad Alp, szczególnie są niebezpieczne,kiedy w okresie letnim postanawiają przemieszczać się na północ i północny wschód.Tych niżów nie można lekceważyć. Pamiętam serię alpejskich niżów,który jeden z nich ''utknął'' w Polsce i doprowadził do powodzi.Oprócz dużej ilości wody,przynoszą niezwykłe burze z nawałnicami,które nie odróżniają pór dnia i szereg innych niebezpiecznych zdarzeń.Pamiętam jedną z takich burz,która rozszalała się o godz 5.00 rano.Sporo osób z mojej miejscowości na godz.6.00 spóźniło się do pracy.Na szczęście porywy wiatru nie wyrządziły większych szkód.Niemcy,jako pierwsi narażeni mogą być na niebezpieczne zjawiska.W Polsce ostrzegajcie tak samo, jak to robicie do tej pory.Jest ok.
  ~Lech /2019-06-09 19:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...