Nawet jeden kieliszek wina może być szkodliwy dla naszego zdrowia. Nowe badania - 26-08-2018
Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie dowodzą, że każda ilość alkoholu jest niebezpieczna dla naszego organizmu. czytaj dalej
Arcinella cornuta to jeden z gatunków, które badano - zdjęcie ilustracyjne (Wikipedia/Hectonichus (CC BY-SA 3.0))
Wikipedia/Hectonichus (CC BY-SA 3.0)
Badacze przeanalizowali przemianę materii, albo inaczej ilość energii potrzebnej organizmom do tego, by mogły żyć. Odkryli, że podwyższona przemiana materii oznacza zwiększone prawdopodobieństwo wymarcia danego gatunku.
- Zastanawialiśmy się, czy możemy zbadać prawdopodobieństwo wyginięcia jakiegoś gatunku z perspektywy pochłoniętej przez niego ilości energii - powiedział prowadzący badania Luke Strotz z Instytutu Bioróżnorodności i Muzeum Historii Naturalnej na Uniwersytecie w Kansas. - Znaleźliśmy różnicę pomiędzy gatunkami mięczaków, które wyginęły w ciągu ostatnich pięciu milionów lat i tymi, które żyją obecnie. U tych pierwszych odnotowaliśmy większą przemianę materii, niż u tych, które żyją - zaznaczył.
- Może w dłuższej perspektywie najlepszą strategią dla dobra ewolucji będzie lenistwo, bo mniejsza przemiana materii zwiększa szansę na przeżycie - mówił Bruce Lieberman, profesor ekologii i biologii ewolucyjnej z Uniwersytetu Oksfordzkiego. - Może zamiast mówić, że "przetrwają najsilniejsi" powinniśmy od teraz mówić: "przetrwają najbardziej leniwi?" - pytał retorycznie Lieberman.
Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań mogą pomóc w przewidywaniu tego, które gatunki zwierząt wyginą w najbliższej przyszłości przez przyspieszające ocieplenie klimatu.
Co więcej, badaczom udało się ustalić, że wyższa przemiana materii lepiej wskazuje prawdopodobieństwo ryzyka wyginięcia tych gatunków, które żyją w mniejszym siedlisku, a gorzej w przypadku zwierząt rozprzestrzenionych na dużym obszarze geograficznym - takim jak na przykład ocean. - Zasięg gatunku jest istotnym czynnikiem określającym prawdopodobieństwo wyginięcia. Rzadko występujący gatunek i duża przemiana materii zwiększa jego prawdopodobieństwo - powiedział Strotz.
Zespół badaczy odkrył także, że przemiana materii pozostawała na takim samym poziomie, nawet gdy pewne osobniki opuszczą swoje środowisko, a potem do niego wrócą. - Jeśli spojrzymy na ogólną zbiorowość i wszystkie gatunki ją tworzące, średnia przemiana materii dla społeczności będzie z czasem pozostawała niezmieniona - dodał Strotz.Naukowcy chcą prowadzić kolejne obserwacje. Planują zbadać to, jaki przemiana materii ma wpływ na wskaźnik wymierania również innych gatunków zwierząt, nie tylko mięczaków.
Źródło: phys.org
Autor: dd/map
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...
Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...
Komentarzy 1