Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Po śmiertelnych powodziach zabijają upały

  18-07-2018 10:44 W Japonii zmarło 14 osób
  Tokio zmaga się z upałami Reuters TV

  Japonia zmaga się z falą upałów, temperatura dochodzi do 39 stopni Celsjusza. Utrudnia to bardzo pracę armii i wolontariuszom, odgruzowującym spustoszone przez powodzie regiony. - Jest naprawdę gorąco. Jedyne, co możemy zrobić to pić wodę - powiedział jeden z nich telewizji publicznej NHK.

  Japonia jeszcze nie podniosła się po powodziach, które w zeszłym tygodniu zabiły ponad 200 osób. Pogoda nie pozwala Japończykom odetchnąć. Wyspiarski kraj nęka fala upałów. W ciągu trzech dni zginęło 14 osób.

  Jedną z ofiar jest 90-letnia kobieta, znaleziona nieprzytomna na polu. Tysiące innych zostało hospitalizowanych z powodu powiązanych z gorącem przypadłości.

  Na termometrach 39 stopni

  Najwyższą temperaturę odnotowano w poniedziałek w mieście Ibigawa (prefektura Gifu). Termometry wskazały tam 39,3 stopnia Celsjusza. W stolicy kraju, Tokio, były 34 stopnie.

  Równie wysoką temperaturę zarejestrowano na zachodzie kraju, czyli w regionach, które dopiero co spustoszyły powodzie. Upał doskwiera armii i wolontariuszom, odgrzebującym z gruzów między innymi miasto Okayama. - Jest naprawdę gorąco. Jedyne, co możemy zrobić to pić wodę - powiedział jeden z nich telewizji publicznej NHK.

  Dni "intensywnie upalne"

  Dni, w których temperatura wynosi lub przekracza 35 stopni Celsjusza nazywa się w Japonii "intensywnie upalnymi". Taką temperaturę w niedzielę zanotowano w 200 stacjach meteorologicznych - poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA). Taka sytuacja w lipcu nie zdarza się często.

  W ubiegłym roku w okresie od maja do września przez upały zmarło w Japonii 48 osób, z czego w samym lipcu 31 - podała Agencja Zarządzania Kryzysowego.

  Obecna fala gorąca jest związana z dwoma układami barycznymi wysokiego ciśnienia, zalegającymi nad przeważającym obszarem Japonii - wyjaśniła JMA. Taka sytuacja ma się utrzymywać do końca tygodnia lub nawet dłużej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....