Informacje
 • "Wyż broni nas przed deszczem i zaprasza coraz cieplejsze powietrze"

  05-05-2018 09:05 Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach
  Dlaczego w Polsce wieje tak silny wiatr? TVN24

  Czeka nas kolejna seria ciepłych, pogodnych dni. Wszystko to zasługa wyżów, które blokują napływ zimnych mas powietrza oraz deszczu. Mogą nas też ominąć zimni ogrodnicy - wskazują obecne modele synoptyczne. O pogodzie opowiadał we "Wstajesz i wiesz" Tomasz Wasilewski.

  Ostatnie dni były naprawdę gorące. W czwartek na termometrach w Częstochowie odnotowano nawet 29,9 stopnia Celsjusza.

  Jednak majowa aura bywa bardzo zmienna. - Rekordy maja są bardzo ciekawe - podkreślił prezenter pogody Tomasz Wasilewski. - U nas to tak jest, wiosną i zimą, że pogoda potrafi być bardzo różna, to znaczy i ciepła, i mroźna. Mamy klimat przejściowy - tłumaczył.

  Jak podał, najniższą w historii polskich pomiarów temperaturę w maju, czyli -8,5 stopnia Celsjusza, odnotowano w Mławie w 1941 roku. Najwyższą termometry wskazały dwukrotnie: w Zielonej Górze w 1892 roku oraz w Lublinie w 1958 r. Wyniosła wtedy 35,7 stopnia.

  Zero stopni o poranku

  W sobotę o poranku mieszkańcy północno-zachodniej Polski odczuli napływ chłodniejszego powietrza.

  - Tej nocy było chłodno. Napłynęło zimniejsze powietrze za burzowym frontem i ta najniższa temperatura dziś w nocy to było zero stopni w Szczecinie i Bydgoszczy. Tutaj, czyli na północnym zachodzie, rozpogodziło się i to rozpogodziło się tak doskonale - tłumaczył we "Wstajesz i wiesz" prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  Wyż zapewni wspaniałą pogodę

  Miłośnicy ciepłej aury nie mają jednak powodów do obaw. W kolejnych dniach wciąż ma być ciepło. Wszystko to zasługa wyżu, który znajduje się na zachód od Polski. 

  - Dzięki temu wyżowi mamy i będziemy mieć wspaniałą pogodę - zapewniał Wasilewski. - To jest taki wyż, który ma dwa centra, czyli dwa takie ośrodki, gdzie ciśnienie jest najwyższe. Po pierwsze nad Danią, bardzo blisko Polski, po drugie nad Atlantykiem. W tym wielkim pasie, od Atlantyku, przez kraje Europy Zachodniej aż po Polskę mamy wysokie ciśnienie i świetną pogodę - opowiadał.

  Na kilka kolejnych dni nie prognozuje się też opadów deszczu. Nie jest to jednak do końca dobra wiadomość, ponieważ w wielu regionach Polski zrobiło się naprawdę sucho.

  "Wyże bronią nas przed deszczem"

  - Ten wyż będzie zapraszać do nas stopniowo coraz cieplejsze powietrze z zachodu i południa - mówił prezenter. - Co najważniejsze - ten wyż będzie taką ogromną barierą i przeszkodą dla niżów, które będą wędrować północnym Atlantykiem i Morzem Norweskim. One będą sobie szły w kierunku północno-wschodnim i nie będą w stanie wejść w głąb kontynentu. Czyli ten wyż broni nas przed deszczem, którego tam będzie dużo - dodał Wasilewski.

  Taka sucha pogoda może się utrzymywać nad Polską przez pięć kolejnych dni.

  - Do połowy tygodnia, 9 maja, może być tak, że te wyże będą nas odgradzać, będą taką przeszkodą, takim murem, który sprawi, że żadne wilgotne masy powietrza z północy nie przedostaną się do środkowej Europy, a my będziemy mieć aurę słoneczną, wyżową i suchą - przedstawił prognozę prezenter.

  Bez zimnych ogrodników?

  Wasilewski powiedział również, że według obecnych wskazań modeli synoptycznych można spodziewać się, że w tym roku nie dotknie nas zjawisko, jakim są zimni ogrodnicy. Jest to napływ zimnego powietrza arktycznego z północy, który następuje zwykle w połowie maja. Przyczynia się to do nieraz znacznego spadku temperatury, prowadząc nawet do przymrozków.

  Zimni ogrodnicy przynoszą często straty w rolnictwie, uprawach owoców.

  Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim

 • ''Wyże zagrożeniem dla całej przyrody''
  Może zimni ogrodnicy nam nie zagrożą,ale w zamian może nam zagrozić majowa susza.Jeszcze gorsza sytuacja wynikłaby,gdyby zaistniały te dwa zjawiska. Pamiętajmy o trafnym powiedzeniu. MOKRY MAJ,ZBOŻE JAK GAJ.
  ~Lech /2018-05-05 12:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...