Informacje
 • Tysiące ludzi w schronach, setki rodzin bez prądu. Berguitta nadciąga nad Mauritius

  17-01-2018 19:13 Zagrożony również Reunion

  Zdjęcie satelitarne cyklonu Berguitta z 16 stycznia

  Foto: NASA; film: Ventusky.com

  Cyklon Berguitta zbliżał się w środowy wieczór do Mauritiusa. Przewidywano, że uderzy w czwartek rano. Podniesiono stopień zagrożenia żywiołem. Na całej wyspie urządzono schrony przeciwburzowe. Zamknięto lotnisko i port.

  W środę po południu polskiego czasu służby meteorologiczne Mauritiusa podały, że Berguitta prawdopodobnie "przejdzie bardzo blisko" tej wyspy na Oceanie Indyjskim rano w czwartek. Wcześniej przewidywano atak żywiołu na środę wieczór, w czwartek sytuacja miała się już poprawiać.

  Z powodu nadciągającego nad Mauritius cyklonu Berguitta władze kraju podniosły stopień zagrożenia do trzeciego. Prędkość wiatru na wyspach dochodziła do 75 kilometrów na godzinę. W centrum cyklonu w środę wczesnym popołudniem wynosiła zaś 150 km/h, co pozwoliło na zaklasyfikowanie go do kategorii trzeciej w siedmiostopniowej skali używanej dla cyklonów występujących w południowej części Oceanu Indyjskiego.

  Poinformowano, że w tym czasie centrum burzy znajdowało się około 270 km na północny wschód od wybrzeży kraju. Przemieszczało się z prędkością 7 km/h w kierunku południowego zachodu.

  Kraj odcięty od świata

  Od godziny 7 rano w środę czasu lokalnego do odwołania zawieszone jest funkcjonowanie lotniska. Zamknięto również główny port morski Loius Harbour, poprzez który odbywa się niemal cały handel zagraniczny. To tutaj przypływają ładunki importowanej żywności i produktów ropopochodnych oraz prowadzi się eksport cukru.

  Etienne Sinatambou, minister środowiska Mauritiusa i szef Narodowego Komitetu Kryzysowego, podał na konferencji prasowej w środę po południu, że około 2000 ludzi przebywa w 43 schronach przeciwburzowych urządzonych na całej wyspie. Około 300 gospodarstw domowych pozbawionych zostało prądu.

  Niszczycielski wiatr i deszcz

  Prognozuje się, że opad może osiągnąć wartość 200-300 litrów na metr kwadratowy, co spowoduje liczne podtopienia. Górskie tereny zagrożone są dodatkowo możliwością zejścia lawin błotnych.

  Po przejściu w pobliżu Mauritiusa, silny wiatr i ulewy mają przesunąć się nad Reunion. Tam również wydano ostrzeżenia przed Berguittą.

  Część wyspy ucierpiała już wcześniej przez ulewny deszcz. Przyniósł go sztorm Ava, nękający kraj w ubiegłym tygodniu. Spadło wtedy ponad 400 l/mkw. wody. Istnieje ryzyko wystąpienia podtopień oraz zejścia lawin błotnych.  Cyklon otrze się o Madagaskar

  Krótko po przejściu nad Reunionem i Mauritiusem cyklon skieruje się nad wschodnie wybrzeże Madagaskaru. Nie spowoduje tam jednak tak dużego zagrożenia. - W zależności od tego jak daleko na zachód usytuuje się Berguitta, niewielkie ilości deszczu mogą spaść na południowo-wschodnie obszary Madagaskaru. Nie przewidujemy jednak powodzi - mówi Douty.

  Mieszkańcy wschodnich terenów Madagaskaru nadal borykają się ze skutkami uderzenia sztormu Ava. W jego efekcie śmierć poniosło 36 osób, a 25 nadal uznaje się za zaginione - podaje The New Indian Express. Aż 17 osób zginęło, kiedy ich domy zostały porwane przez lawinę błotną.
   


 • Pointe d'Esny
  U nas skończyło się na zwykłej ulewie z wiatrem, braku prądu przez pół nocy i o poranku. O 11.00 byliśmy już na plaży i kąpaliśmy się w oceanie :)
  ~Surfer99 /2018-01-18 11:50
 • :)
  JA nie czekam, ale za kilka dni miałam tam jechać :P I nie wiem co to będzie :D
  ~ola /2018-01-17 19:35
 • Calodyne
  Przynajmniej 5 osób które znam, mam nadzieję że przejdzie bokiem
  ~GSWi /2018-01-17 19:35
 • Cyklon B
  W Radisson Blue Azure w Roches Noires na wschodzie wyspy sa dwie polskie rodziny z dziecmi. Na FB odezwij sie pls. Ewa Salach Jozefow
  ~Ewa /2018-01-17 17:00
 • Mauritius Pointe d'Esny
  Ktoś jeszcze z Polski czeka tu na Berguittę?
  ~Surfer99 /2018-01-16 18:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...