Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 21°C 13°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Za nami historyczna fala upałów. Padły rekordy temperatury w trzech krajach

  12-07-2015 11:00 Najnowszy raport specjalistów z NASA
  Za nami historyczna fala upałów. Padły rekordy temperatury w trzech krajach

  Odchylenie średniej temperatury podłoża w Europie w okresie od 30 czerwca do 9 lipca

  NASA Earth Observatory

  Ostatnie dwa tygodnie czerwca oraz pierwsze dni lipca 2015 roku dla zachodniej Europy były rekordowo upalne. Holandia, Szwajcaria i Niemcy pobiły własne rekordy maksymalnej odnotowanej temperatury. Za upał w Europie obwinia się prąd strumieniowy i ośrodek wysokiego ciśnienia.

  Powyższa mapa pokazuje odchylenie temperatury powierzchni Ziemi w Europie w okresie od 30 czerwca do 9 lipca 2015 roku od średniej dla tego okresu z lat 2001-2010. Czerwone obszary sugerują, że w tych rejonach w podanym okresie było cieplej niż zazwyczaj, a niebieskie, że chłodniej.

  Widać, że cała zachodnia Europa, wraz z Wielką Brytanią były upalne. Chłodniej było z kolei w Turcji czy w kurortach położonych nad Morzem Czarnym.

  Upał pochodzi z Ziemi

  Naukowcy opracowując powyższą mapę, posłużyli się danymi z pomiarów spektroradiometra MODIS, należącej do Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA, który znajduje się na pokładzie satelity Terra.

  Zaznaczają, że temperatura powierzchni Ziemi to nie to samo, co temperatura powietrza. Ta pierwsza miara jest odzwierciedleniem nagrzewania się podłoża przez działanie promieniowania słonecznego. Temperatura podłoża zależy od warunków atmosferycznych, jego rodzaju, a nawet pory dnia i roku. Wpływa to na to, czy jest ono cieplejsze lub chłodniejsze od powietrza.

  Eksperci wykonali mapę za pomocą danych w ciągu dnia, czyli wtedy kiedy ziemia najbardziej się nagrzewa i przeważnie jest cieplejsza od powietrza. Atmosfera zyskuje ciepło właśnie od ziemi, to dzięki niej nagrzewa się.

  Rekordy w Europie

  2 lipca temperatura powietrza w holenderskim mieście Maastricht wyniosła 38,2 st. C. Według NASA jest to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano w Holandii. Słupki rtęci w Kitzingen w Niemczech 5 lipca sięgnęły 40,3 st. C. Dwa dni później w Genewie w Szwajcarii zanotowano 38,9 st. C. Są to, zdaniem naukowców z amerykańskiej agencji kosmicznej, najwyższe wartości jakie zanotowano w tych krajach. Takie miasta jak Londyn, Paryż, Berlin, Kordoba, Frankfurt czy Madryt były blisko pobicia swoich rekordów temperatury.

  Powyższa mapa przedstawia odchylenie temperatury podłoża w okresie 30 czerwca - 9 lipca dla całego świata. Wyjątkowo ciepło było także w północno-zachodniej części Ameryki Północnej, a także miejscami w Afryce i środkowej Azji czy Syberii i Grenlandii. Natomiast chłodniej było w północnej Skandynawii, północno-zachodniej Rosji i niemal całych stanach Zjednoczonych.

  Jest stream winny upałom

  Specjaliści za falę upałów zarówno w zachodniej Europie jak i północno-zachodniej części Ameryki Północnej obwiniają prąd strumieniowy, który przyniósł gorące powietrze z południa. W Europie dodatkowo nad kontynentem znajdował się głęboki wyż. W przypadku Ameryki Północnej za upał obwinia się także El-Nino.

 • do mnie nie dotarło
  mieszkam na północy
  u nas nie ma upałów
  trafiły sie nam jakiś czas temu 3 dni i wielkie halo
  teraz mamy po 20 stopni :(
  ZIMNO
  ~zimno /2015-07-15 14:03
 • Eeeeeeee
  Nie przesadzajcie,30+ to jeszcze nie jest upał-to zaledwie ciepło:)
  ~bella /2015-07-14 08:20
 • Ufff
  PiS powinien obiecać niższe temperatury, bo mam już dosyć gorących rządów PO.
  ~kotlet /2015-07-12 15:03
 • Jak dla mnie to te upały d*py nie urywały
  bywało lepiej i to kilka lat temu, ale oczywiście naukowcy mają amnezje na dane sprzed kilku lat a swoje cudowne dane o globalnym ociepleniu liczą za pomocą średniej co jest po prostu kuriozalne, bo anomalie bardzo łatwo mogą zniekształcić takie dane do potrzeb danej grupy społecznej, która ma w tym jakiś interes.
  ~jjjj /2015-07-12 14:54
 • pogoda pogoda
  Czekam na prawdziwe lato
  ~anawwwww /2015-07-12 14:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...