Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Z Szanghaju do San Francisco łodzią podwodną w 100 minut

  05-09-2014 12:29 Naukowcy prowadzą badania nad superkawitacją

  Badania nad zjawiskiem superkawitacji

  University of Minnesota

  Łodzie podwodne są jednym z najwolniejszych środków transportu. Rekordowa prędkość wyniosła prawie 84 km/h, co jak na odległości przez nie pokonywane, jest wynikiem bardzo słabym. Instytut Technologiczny w Harbinie w Chinach chce stworzyć taki okręt, który prześcignie samoloty odrzutowe.

  Naukowcy pracują nad projektem łodzi, która poruszać się będzie z prędkością 6000 km/h. W sto minut dotarłaby z Szanghaju do San Francisco.

  Superkawitacja

  Do osiągnięcia takiej prędkości naukowcy chcą wykorzystać tak zwaną superkawitację, czyli zjawisko fizyczne polegające na tym, że wokół zanurzonego w cieczy obiektu na skutek prędkości lub wibracji powstaje bąbel gazowy. Zmiana ciśnienia powoduje, że ciecz przemienia się w gaz. Bąbel powoduje zmniejszenie tarcia, woda z łatwością i przy pomocy odpowiedniej budowy dzioba łodzi będzie rozchodzić się na boki.

  Broń

  Głównym celem badań jest osiągnięcie prędkości przy której powstanie zjawisko superkawitacji, następnym krokiem będzie utrzymanie tej szybkości. Dotychczas wykorzystywana była ta właściwość do broni, nigdy wcześniej nie próbowano wykorzystać tego do środka transportu.

  Technologie

  Wypuszczanie gazu z przodu okrętu teoretycznie jest dobrym pomysłem, ale raczej jest niewykonalne. Naukowcy wynaleźli membranę, która umieszczona na dziobie zmniejszy tarcie i pomoże osiągnąć odpowiednie prędkości.

  - Nasza metoda jest zupełnie inna od pozostałych - powiedział profesor Li Fengchen. - Połączenie membrany i superkawitacji może sprawić, że uruchamianie i kontrola łodzi podwodnej staną się wykonalne - dodał. Póki co nie jest jasne jak Li chce utrzymać superkawitację w wodzie. Jest jeszcze wiele problemów technicznych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...