Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 8°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Czosnkowy oddech? Jest na to rada

  20-06-2014 17:44 Nieprzyjemny zapach pomoże zneutralizować jabłko oraz sok z cytryny
  Czosnkowy oddech? Jest na to rada

  Czosnek jest zdrowy, ale może powodować nieprzyjemny zapach

  Shutterstock

  Czosnek nadaje potrawom charakterystyczny smak. Często stosowany w kuchniach świata, ma istotną wadę: nieprzyjemny zapach z ust po zjedzeniu takiej potrawy utrzymuje się długo po posiłku. Naukowcy z USA wiedzą już, co neutralizuje ten odór.

  Nasz organizm nie jest w stanie strawić jednego ze związków w czosnku: 2-propenylo-siarczko-metylu (AMS), dlatego jego zapach jest wyczuwalny w ludzkim zapachu. Odświeżyć oddech mogą jabłka, sok z cytryny oraz mięta. Według badań opublikowanych w Journal of Food Science, zielona herbata, szpinak i pietruszka również mogą pomóc.

  Jabłko neutralizuje czosnek

  Ochotnicy, którzy wzięli udział w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym Ohio, po zjedzeniu czosnku zostali poddaniu zmierzeniu poziomu AMS w organizmie. Następnie polecono im zjeść poszczególne składniki potraw i sprawdzano, jaki one mają wpływ na wydzielany zapach. Ze wszystkich badanych substancji to jabłka okazały się najskuteczniejsze. Zawarte w nich polifenole neutralizują wszystkie związki AMS, skutkiem czego nie czuć czosnkowego zapachu.

  Lekcja gotowania

  - Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się brzydkiego zapachu z ust, łączmy czosnek ze składnikami mającymi zdolność neutralizacji AMS - mówi profesor Sheryl Barringer z Uniwersytetu Stanowego Ohio, autorka tych badań. - Mleko może również zneutralizować długo utrzymujący się brzydki zapach, ale musi być tłuste i trzeba je pić podczas posiłku - dodaje.

  Naukowcy ustalili, że wypicie jednej szklanki mleka do czosnkowego posiłku zmniejsza wydzielanie nieprzyjemnego zapachu o 50 proc.

  Badanie zostało opublikowane w piśmie Journal of Food Science.

 • Smród wódy i piwa powodem do rozwodu!!!
  Jak facet wciąga codziennie wódę i piwo, a potem bełkocze od rzeczy i idzie tak jakby szedł w przyciasnych butach z tym swoim czerwonym przepitym kulfonem no.... po prostu sama rozkosz! Nie ma wtedy lepszych widoków, a i przynajmniej pośmiać się jest z kogo.
  ~ciasnybucik /2014-06-21 15:01
 • Overdose
  Z tym pojeniem dzieci mlekiem z czosnkie radzę uważać.
  Rezultaty w chorobie są rewelacyjne, jednak zażywanie codzienie ponad tydzień powoduje osłabienie organizmu i bóle głowy. Nie wolno przedawkować.
  Ja raz zrobiłem ten błąd. Piłęm przez 4 tygodnie profilaktycznie. Po odstawieniu tydzień trwało zanim doszedłęm do siebie.
  ~czosnojadek /2014-06-21 05:56
 • Uwazajcie na ABWere!
  Moze wejsc do biur telewizji pod pretekstem niiepoprawnie politycznej... pisac o czosnku i cebuli? Odwaznie
  ~pisul /2014-06-21 02:22
 • TRUCIZNA
  Czosnek jest trucizną,niszczy żołądek, jelita, Jest rżący wypala wnętrzności.Jego uzdrawiające właściwości to mit bzdura!! Podawanie go ludziom to morderstwo. Wszystkie choroby układu pokarmowego (nowotwory) biorą się z spożywania czosnku!!!!!
  ~bodo /2014-06-21 00:13
 • Smród czosnku powodem rozwodu...
  Jak baba wciąga codziennie czosnek to tak jakby się miesiącami nie podmywała...
  Normalnie rozkosz.
  ~Baiuta /2014-06-20 23:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...