Informacje
 • Zbiorniki pełne pierwotniaków, wirusów i grzybów. Bezpieczne morze

  02-08-2013 10:20 Rozmowa z doktorem Pawłem Grzesiowskim o możliwych zagrożeniach

  Zbiorniki pełne pierwotniaków, wirusów i grzybów. Bezpieczne morze

  Shutterstock

  Światem wstrząsnęła informacja o 12-latce, która zaraziła się na publicznym kąpielisku zabójczą amebą. W TVN24 był doktor Paweł Grzesiowski opowiadał o zabójczym pierwotniaku i niebezpieczeństwach, jakie grożą nam na basenach.

  - To bardzo rzadka choroba - podkreślił dr Grzesiowski. Jak sam przyznał, w ciągu 60 lat opisano tylko 128 przypadków zarażenia się amebą Naegleria fowleri. W Polsce nie ma jednak czego się obawiać - nasze zbiorniki wodne są zbyt chłodne, by śmiertelny pierwotniak w nich żył.

  12-latka w stanie krytycznym. Pasożyt pożera jej mózg - przeczytaj

  Śmiertelny i mylący

  - Ameba to jest żyjątko, które nie tak łatwo poddaje się leczeniu jak bakteria. To składnik planktonu - podkreślił dr Grzesiowski. Jak sam przyznaje, prawdopodobnie jest wyleczenie osoby zainfekowanej.

  - Podejrzewam, że większość osób trafia do lekarza w takim stanie, gdzie ta ameba jest już w mózgu. -

  stwierdził. Niestety, często objawy są mylące i trudne do zdiagnozowania - bóle głowy, gorączka, kłopoty ze świadomością. Osoba zarażona może je pomylić z zapaleniem mózgu, udarem lub przegrzaniem się po dniu na kąpielisku.

  - Gdybyśmy byli w stanie rozpoznać objawy, gdy ona jest jeszcze przed mózgiem, mielibyśmy większe szanse - przyznał.

  Najlepsze miejsce

  - Większość leków, które zabija ameby nie penetruje mózgu - przyznał dr Grzesiowski. - Gdy podajemy je w kroplówce, dożylnie, nie przechodzą przez barierę krew-mózg. Trzeba je podawać bezpośrednio do mózgu, co jest niezwykle trudnym i ryzykownym zabiegiem.

  - Podstawą zachowania bezpieczeństwa jest to, abyśmy przed wejściem wzięli prysznic, abyśmy nie wchodzili będac chorymi. Jeśli mamy jakieś zmiany na skórze, np. grzybicze, także powinniśmy unikać kontaktu z wodą, ponieważ dzielimy się tymi chorobotwórczymi mikorbami z pozostałymi - podkreślł Grzesiowski.

  Niestety, wiele osób ignoruje nakaz skorzystania z natrysku, w efekcie wchodząc do wody i dzieląc się z pozostałymi własnymi bakteriami.

  Naukowcy: prosimy się o choroby, nie myjąc ciała przed wejściem do basenu

 • gosc
  meterolodzy zlitujcie sie na boga na opolszczyznie juz nie ma czym dychac na dworze za wysoka temperatura jest za duszno za goraco za cieplo za sucho brakuje duzo chlodniejszego zimnego powietrza na opolszczyznie brakuje duzo opaduw deszczu duzo ulewnego deszczu na opolszczyznie ma byc zimno chlodno i mrozno i wiatry slabe i umiarkowane i duzo chlodniejszego zimnego powietrza i duzo opaduw deszczu duzo ulewnego deszczu i wiatry slabe i umiarkowane .
  ~gosc /2013-08-03 18:50
 • gosc
  na opolszczyznie juz koniec z upalami juz nie ma czym dychac na dworze jest za duszno za goraco za cieplo za sucho na opolszczyznie brakuje duzo opaduw deszczu duzo ulewnego deszczu na opolszczyznie ma byc juz zimno chlodno i mrozno czekamy tylko na deszcze ma byc zimno chlodno i mrozno i wiatry slabe i umiarkowane .
  ~gosc /2013-08-03 18:04
 • To bylo na plazy Sandy Hook
  w New Jersey,wszedlem do wody prawie po szyje, zanurkowalem ,wystawiam glowe ponad lustro wody a tuz przy mojej twarzy plynie zakrwawiona podpaska.Myslalem ze sie schaftuje.Czasem jachty i motorowki wyrzucaja takie odpady za burte...
  ~Wacek /2013-08-03 17:39
 • A w Laosie
  tez Swiat sie "trzesie"?
  ~Kijanka /2013-08-03 17:28
 • gosc
  kiedy na opolszczyznie bedzie zimno kiedy sie ochlodzi na dworze juz jest za duszno za goraco za cieplo za sucho
  na opolszczyznie jest za wysoka temperatura juz nie ma czym dychac na dworze jest za duszno za goraco za cieplo za sucho na opolszczyznie brakuje duzo opaduw deszczu duzo ulewnego deszczu ma sie ochlodzic juz wrescie na opolszczyznie ma byc zimno chlodno i mrozno i wiatry slabe juz maja byc .
  ~gosc /2013-08-03 17:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...