Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -1°C 1°C 0°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Biały Dom chce lepszych prognoz kosmicznej pogody

  28-04-2013 11:38 Burza geomagnetyczna może stać za trylionami dolarów strat
  Biały Dom chce lepszych prognoz kosmicznej pogody

  Biały Dom chce sprawdzać kosmiczną pogodę

  Shutterstock

  Biały Dom bada, jak prognozuje się kosmiczną pogodę. Niewykluczone, że niebawem dojdzie do burzy geomagnetycznej, która byłaby w stanie spowodować straty o wysokości trylionów dolarów.

  Ziemia "leży" w zewnętrznej atmosferze Słońca. Dlatego też doświadcza nieustannych podmuchów wiatru słonecznego, który jest strumieniem wypływających ze Słońca cząstek o dużej energii. Od czasu do czasu zdarza się też, że w pobliżu Ziemi dochodzi do tzw. burz geomagnetycznych. Powodują je koronalne wyrzuty masy ze Słońca, które powstają w czasie trwania rozbłysków, czyli burz słonecznych. Te zjawiska to przejawy tzw. kosmicznej pogody.

  Kosmiczną pogodę trzeba kontrolować. Po pierwsze dlatego, że potrafi być niszczycielska dla satelitów, które umożliwiają nam np. komunikację. Nie bez znaczenia jest też fakt, że burza geomagnetyczna potrafi być niebezpieczna dla sieci energetycznych - ta, do której doszło w marcu 1989 roku, pozbawiła prądu mieszkańców kanadyjskiej prowincji Quebec. Na szczęście na tę kwestię zwraca uwagę amerykański rząd.

  Raport Białego Domu

  Pod koniec tygodnia naukowcy pracujący dla Białego Domu opublikowali raport pod tytułem "Space Weather Observing Systems: Current Capabilities and Requirements for the Next Decade" (pol. "Systemy do Obserwacji Kosmicznej Pogody: Aktualne Możliwości i Wymagania na Następną Dekadę").

  Napisano w nim m.in., że kosmiczna pogoda może być przyczyną gigantycznych strat ekonomicznych. Wspomniano, że burza geomagnetyczna z 1990 roku zniszczyła kilka satelitów telekomunikacyjnych. Każdy obiekt, którym je zastępowano, kosztował 200 mln dolarów za sztukę. Ponadto zaznaczono, że jeśli wydarzy burza geomagnetyczna o intensywności, którą odnotowuje się raz na 100 lat (ostatnia miała miejsce w 1859 roku), straty dotyczące samych satelitów mogą równac się 100 miliardom dolarów. Jeszcze wyższe byłyby koszty naprawy zniszczonych linii wysokiego napięcia. Kosztowałoby to nawet dwa tryliony dolarów, a sama naprawa potrwałaby 10 lat.

  Raport podsumowano słowami: "narodowi grozi ryzyko utraty kluczowych środków, które mają wpływ na jego gospodarkę i bezpieczeństwo". Dlatego też rząd USA będzie zwracać uwagę na to, by systemy służące do obserwacji kosmicznej pogody działały jak najlepiej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...