Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Szop pracz opanowuje Europę. Jest niebezpieczny dla ludzi

  28-08-2012 17:44 Zwierząt przybywa na terenie całego kontynentu
  Szop pracz opanowuje Europę. Jest niebezpieczny dla ludzi

  Szop pracz to pozornie niegroźne zwierzę

  Shutterstock

  Szop pracz to tylko pozornie miłe, kudłate zwierzę. Ten drapieżnik może być niezwykle niebezpieczny, nie tylko dla innych zwierząt, ale i dla człowieka. Według badań naukowców z Uniwersytetu Kastylii La-Manchy, szopy bardzo szybko rozmnażają się na terenie Europy, a wraz ze wzrostem liczebności zwiększa się ryzyko pojawienia się wielu groźnych chorób, w tym wścieklizny.

  Szop pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej, gdzie zasiedla tereny od Kanady po Panamę. Do Europy dotarł na początku XX wieku.

  Jeszcze przed drugą wojną światową zwierzęta sprowadzili do siebie Niemcy, który chcieli je hodować dla ładnych futer na czapki. Szopom udawało się uciekać do lasów. Zwierzęta doskonale sobie radziły w naszych warunkach klimatycznych i szybko rozmnażały na wolności. Nie uznawały też granic państwowych i w ten sposób znalazły się Polsce. W naszym kraju zaczęły się szybko rozprzestrzeniać.

  W Europie największe skupiska szopów można zaobserować w Niemczech czy Hiszpanii. Badania dowodzą, że na Półwyspie Iberyjskim populacja tych zwierząt stała się powszechna. Szopy nie są niecodziennym widokiem w Madrycie, Gualadajarze. Zwierzęta można spotkać również w innych miejscach, w tym na Majorce.

  Zdolność do adaptacji

  Szopy bardzo szybko przystosowały się do warunków panujących w Europie. Według badań, hiszpańskich naukowców, gęstość występowania szopa może wynieść w niektórych obszarach ok. 100 zwierząt na kilometr kwadratowy.

  Zwierzęta te stanowią jednak zagrożenie dla człowieka. Jednym z najbardziej znanych pasożytów szopa, uważanym za szczególnie niebezpieczny ze względu na możliwośź zakażenia człowieka, jest nicień Baylisascaris procyonis.

  Może on wywołać u człowieka poważną chorobę oczu, a nawet prowadzić do śmierci. Larwy glisty, które szop może zostawić z odchodami np. na krzakach jagód, rozwijają się w rdzeniu kręgowym lub w mózgu.

  Drapieżny szop

  W Polsce jest coraz więcej dziko żyjących szopów praczy. Zwierzęta występują głównie na zachodzie kraju, gdzie sieją spustoszenie wśród ptaków, polując na nie, na ich pisklęta i wyjadając jajka z gniazd. Ofiarą drapieżnika padają ginące u nas cietrzewie i głuszce. Szopy zabijają także łasice i zające.

 • Albo autor jest niewyedukowany..albo boi sie faktu, iż człowiek jest zwierzęciem..
  W artykule na portalu, który przynajmiej z teori powinien podawać naukowe fakty takie zdanie: "Ten drapieżnik może być niezwykle niebezpieczny, nie tylko lecz innych zwierząt, ale i dla człowieka" nie powinno się pojawić! CZŁOWIEK JEST ZWIERZĘCIEM, TO FAKT NAUKOWY - fatalny styl zdania pomijam. Pozdrawiam
  ~tomi /2012-08-28 18:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....