Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 25°C 15°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Kolejne alergeny dokuczają uczulonym. Grzyby atakują, drzewa nie odpuszczają

  01-05-2012 20:02 Prognoza dla alergików

  Na wysokim poziomie utrzymuje się stężenie kilku alergenów

  Shutterstock

  Słoneczna, ciepła pogoda i rozkwit roślin to świetne warunki udanej majówki - ale nie dla alergików. W środę chwilową ulgę przyniosą im przelotne deszcze, które nawilżą powietrze. Jednak niekorzystnego wpływu pyłków brzozy, dębu i jesionu oraz zarodników grzybów trudno będzie uniknąć.

  Uciążliwe obawy zaczęli już odczuwać uczuleni na grzyby mikroskopowe. Mocno dokuczać będą zarodniki cladosporium, których stężenie w całym kraju utrzymuje się na wysokim poziomie. Na średnie można liczyć tylko w górach.

  W lepszej sytuacji są ci, których uczulają zarodniki alternaria. Ich poziom w większości kraju będzie średni, a w północno-wschodnim skraju Polski i na terenach górskich - niski.

  Brzoza i dąb nie odpuszczają

  Nie odpoczną także uczuleni na pylące rośliny. Prawie w całym kraju wciąż we znaki daje się wysokie stężenie pyłków brzozy. Przed wahającym się między średnim a wysokim poziomem stężeniem pyłków dębu można się schronić na południowych, południowo-zachodnich i północno-wschodnich krańcach Polski. Tam stężenie tych alergenów jest bardzo niskie.

  Trochę mniej dokucza jesion, pylący na średnim poziomie. Na zachodzie i w rejonach górskich pyłków tej rośliny jest jeszcze mniej.

  Trawy jeszcze delikatne

  Na przykre dolegliwości muszą się też przygotować uczuleni na pyłki traw. Choć ich stężenie jest na razie niskie, a na północnym wschodzie i w górach jeszcae wcale nie dało się we znaki, w najbliższym czasie będzie rosło.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...