Tłumaczenia dokumentów z Wikileaks

29 listopada 2010

Wywiad USA szpiegował sekretarza generalnego ONZ, Arabia Saudyjska wielokrotnie wzywała Stany Zjednoczone do zbombardowania Iranu, Korea Północna sprzedała Iranowi rakiety, które mogą zagrozić bezpieczeństwu Europy Zachodniej. To tylko niektóre informacje z poufnej korespondencji dyplomatycznej, opublikowanej w weekend przez Wikileaks. W sumie jest ponad 250 tys. dokumentów. Tu (tvn24.pl/dokumenty) możesz przeczytać wybrane, przetłumaczone na język polski.

POLSKA, NATURALNY SOJUSZNIK USA W POLITYCE WSCHODNIEJ - DEPESZA WYSŁANA Z WARSZAWY! Pochwała polskiej polityki względem Wschodu: Ukrainy i Gruzji. "Polska, coraz bardziej aktywny gracz w regionie z beneficjenta z 1989 roku zmieniła się w dawcę, pomagając nam w rozprzestrzenianiu reform". Depesza chwali projekt Partnerstwa Wschodniego i wiodącą rolę Polski we wdrażaniu tej inicjatywy. Podkreśla się jednocześnie, że polityka Polski wobec Wschodu zmierza do przeciwstawienia się rosnącej w siłę Rosji.

NOWA TARCZA ANTYRAKIETOWA, PATRIOTY, AFGANISTAN, NATO - ROZMOWY USA-POLSKA - DEPESZA WYSŁANA Z WARSZAWY! Pierwsza w historii sesja amerykańsko-polskiej Grupy Obronnej Wysokiego Szczebla (HLDG). "Polska delegacja wysłuchała amerykańskich propozycji w sprawie tarczy i Patriotów i obie strony miały wrażenie, że dokonał się realny postęp"- donosi ambasador USA. Polska obawia się jednak, że z aktywacją nowej tarczy antyrakietowej trzeba będzie czekać aż do 2018 roku.