Tłumaczenia dokumentów z Wikileaks

29 listopada 2010

Wywiad USA szpiegował sekretarza generalnego ONZ, Arabia Saudyjska wielokrotnie wzywała Stany Zjednoczone do zbombardowania Iranu, Korea Północna sprzedała Iranowi rakiety, które mogą zagrozić bezpieczeństwu Europy Zachodniej. To tylko niektóre informacje z poufnej korespondencji dyplomatycznej, opublikowanej w weekend przez Wikileaks. W sumie jest ponad 250 tys. dokumentów. Tu (tvn24.pl/dokumenty) możesz przeczytać wybrane, przetłumaczone na język polski.

POLSKA, NATURALNY SOJUSZNIK USA W POLITYCE WSCHODNIEJ - DEPESZA WYSŁANA Z WARSZAWY! Pochwała polskiej polityki względem Wschodu: Ukrainy i Gruzji. "Polska, coraz bardziej aktywny gracz w regionie z beneficjenta z 1989 roku zmieniła się w dawcę, pomagając nam w rozprzestrzenianiu reform". Depesza chwali projekt Partnerstwa Wschodniego i wiodącą rolę Polski we wdrażaniu tej inicjatywy. Podkreśla się jednocześnie, że polityka Polski wobec Wschodu zmierza do przeciwstawienia się rosnącej w siłę Rosji.

NOWA TARCZA ANTYRAKIETOWA, PATRIOTY, AFGANISTAN, NATO - ROZMOWY USA-POLSKA - DEPESZA WYSŁANA Z WARSZAWY! Pierwsza w historii sesja amerykańsko-polskiej Grupy Obronnej Wysokiego Szczebla (HLDG). "Polska delegacja wysłuchała amerykańskich propozycji w sprawie tarczy i Patriotów i obie strony miały wrażenie, że dokonał się realny postęp"- donosi ambasador USA. Polska obawia się jednak, że z aktywacją nowej tarczy antyrakietowej trzeba będzie czekać aż do 2018 roku.

KIEDY PATRIOTY SĄ PATRIOTAMI - NIESPEŁNIONE OCZEKIWANIA POLSKI - DEPESZA WYSŁANA Z WARSZAWY! Amerykański ambasador V. Ashe ostrzega, żeby rozmowy z Polską nt. stacjonowania Patriotów prowadzić bardzo ostrożnie, bo oczekiwania Warszawy są większe, niż USA mogą zaoferować w tej kwestii. Kiedy wiceminister obrony Komorowski dowiedział się, że Patrioty nie będą zintegrowane – przynajmniej początkowo – z polskim systemem obrony przeciwlotniczej, odpowiedział gniewnie, że Polska oczekuje rakiet operacyjnych, a nie „roślin doniczkowych”.

USA DO POLSKI: BĄDŹCIE BARDZIEJ "REALISTYCZNI" WS. PATRIOTÓW - DEPESZA WYSŁANA Z WARSZAWY! Ministrowie Sikorski i Klich zadowoleni z udanego zakończenia protokołu poprawek do Porozumienia o Obronie Antybalistycznej (BMDA). Sikorski chce dalszej dyskusji dotyczącej alternatywnych opcji obecności USA w Polsce po rozpoczęciu rotacji Patriotów. Wyraża sceptycyzm co do rosyjskiego podejścia do Teheranu.

"EAGLE GUARDIAN", CZYLI POLSKA SCEPTYCZNIE O WSPÓLNEJ OBRONIE Z BAŁTAMI - DEPESZA WYSŁANA Z WARSZAWY! Przedstawiciele polskiego MON i MSZ zgadzają się co do konieczności istnienia planu awaryjnego NATO dla państw bałtyckich, ale woleliby uniknąć opóźnień w zakończeniu planu EAGLE GUARDIAN dla Polski. Wiceminister obrony Stanisław Komorowski mówi, że Warszawa wolałaby osobny plan dla Polski, choć dodał, że Warszawa zaakceptowałaby dwa komplementarne rozdziały dla Polski i państw bałtyckich w ramach EAGLE GUARDIAN.

ROZMOWY O PATRIOTACH W POLSCE - DEPESZA WYSŁANA Z WARSZAWY! Polski minister obrony Bogdan Klich rozmawia z ambasadorem USA o przyjeździe Patriotów do Polski oraz innych formach obecności wojskowej USA w Polsce. Klich liczy na przyjazd baterii Patriotów w kwietniu 2010. Podkreśla zainteresowanie pojawieniem się w Polsce amerykańskich F-16, C-130 oraz specjalnych sił operacyjnych.

"POLSKA CHCE ZWIĘKSZENIA AMERYKAŃSKIEJ OBECNOŚCI WOJSKOWEJ" - DEPESZA WYSŁANA Z WARSZAWY! - Rosja, a nie Iran stanowi większe zagrożenie dla Polski. (...) Polska chce zwiększenia liczby wojsk amerykańskich w swoim kraju i naciska na USA w sprawie informowania o postępach dialogu Waszyngton-Moskwa - wynika z jednej z opublikowanych przez "The Guardian" depesz dyplomatycznych, które gazeta otrzymała od portalu Wikileaks.

Gruzja prosiła Polskę o broń w czasie wojny z Rosją - DEPESZA WYSŁANA Z WARSZAWY! Gen. Franciszek Gągor ocenia gruzińskiego prezydenta w kontekście wybuchu wojny gruzińsko-rosyjskiej. Wojskowy informuje też o prośbie Gruzinów o dostarczenie Tbilisi broni oraz o konieczności pogłębienia stosunków NATO-Ukraina.

Rząd Polski mobilizuje sąsiadów w celu potępienia rosyjskich działań w Gruzji - DEPESZA WYSŁANA Z WARSZAWY! "Polska objęła zaskakująco zdecydowane przywództwo podczas konfliktu w Gruzji. Prezydent Kaczyński koordynował regionalne demonstracje solidarności w Tbilisi – w tym zaplanowaną na 11 sierpnia wspólną podróż do Tbilisi z prezydentami państw bałtyckich i Ukrainy – i we wspólnym oświadczeniu z trzema partnerami bałtyckimi zdecydowanie potępił rosyjskie działania zbrojne z 9 sierpnia".

Wkrótce pojawią się tu kolejne depesze wysyłane przez Ambasadę USA w Warszawie

POLSKIE WĄTKI W OPUBLIKOWANYCH DO TEJ PORY DEPESZACH Opublikowane do tej pory depesze dotyczące Polski koncentrują się na sprawie tarczy antyrakietowej i stosunków Warszawa-Moskwa. Wynika z nich m.in., że Waszyngton traktował tarczę jako kartę przetargową z Rosją w kwestii programu atomowego Iranu. Inne depesze wspominają też o roli Polski w Unii Europejskiej, a także stosunkach Warszawy z Berlinem.

Polski Minister Spraw Zagranicznych Sikorski odgrzewa stare spory UWAGI: DEPESZA OPIERA SIĘ NA WYPOWIEDZI SIKORSKIEGO, KTÓRĄ ZACYTOWAŁA AGENCJA INTERFAX. SŁOWA TE JEDNAK NIGDY NIE PADŁY. ZAPRZECZAŁ MINISTER SIKORSKI, A AGENCJA INFORMACYJNA SPROSTOWAŁA

"Rosjanie byli w jakimś stopniu zamieszani w zabójstwo Litwinienki" "Fried zauważył, że krótkoterminowy trend w Rosji jest negatywny i zwrócił uwagę na to, że brytyjskie śledztwo w coraz większym stopniu wskazuje, że Rosjanie byli w jakimś stopniu zamieszani w zabójstwo Litwinienki".

"Miedwiediew chciał zamieść sprawę Litwinienki pod dywan" Prezydent Rosji w rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii nazywa zabójstwo Aleksandra Litwinieniki "smutną sprawą".

"Rosyjskie reakcje na oskarżenia w sprawie morderstwa Litwinienki" "Ambasada Brytyjska spodziewa się dalszego pogorszenia stosunków na linii Wielka Brytania-Rosja i UE-Rosja. Powinniśmy nadal wskazywać rządowi Rosji na szkodliwe konsekwencja dla reputacji Rosji, jeżeli ta sprawa nie skończy się w sądzie"

"Teflonowa Merkel" - fragment Ambasada USA w Berlinie ocenia kanclerze Niemiec Angelę Merkel i jej koalicjanta FDP.

Przed wizytą Clinton w Niemczech - DEPESZA POUFNA Z AMBASADY USA W BERLINIE 5 listopada 2009 Podpowiedzi ambasady w Berlinie dla sekretarz stanu USA Hillary Clinton przed jej wizytą w Berlinie. Ambasador USA sugeruje m.in. by "uznać wybitną i międzynarodową rolę Niemiec"

Obraz Angeli Merkel przed wizytą w Waszyngtonie Krótka charakterystyka niemieckiej kanclerz przed jej wizytą w Waszyngtonie i ocena polityki amerykańsko-niemieckiej.

Utrzymanie przewagi militarnej Izraela i polski wątek ws. tarczy antyrakietowej - DEPESZA Z AMBASADY USA W TEL-AWIWIE Notatka ze spotkania amerykańsko-izraelskiego, na którym poruszano m.in. sprawę tarczy antyrakietowej w kontekście zagrożenia nuklearnego ze strony Iranu. Strona izraelska dzieli się też uwagami co do zaangażowania Moskwy po stronie Teheranu.

Saudyjski król Abdullah i książęta na temat polityki wobec Iraku "Odejście Saudyjczyków wobec Iraku, od króla w dół, nadal charakteryzuje się podejrzliwością i sceptycyzmem. To powiedziawszy Saudyjczycy dostrzegają ostatnie wydarzenia w Iraku o są skłonni współpracować z USA, by powstrzymać i odwrócić penetrację Iraku przez Iran"

Prezydent Azerbejdżanu do podsekretarzu Burnsa: "Nie możecie ugotować dwóch głów w jednym garnku" Ilham Alijew opowiada o stosunkach na Kremlu używając m.in. barwnego azerskiego powiedzenia. Prezydent Azerbejdżanu dzieli się też uwagami na temat procesu pokojowego w Górskim Karabachu.

Dyspozycja dla placówek ws. szpiegowania szefostwa ONZ Departament Stanu nakazuje amerykańskim dyplomatom zbierać informacje o funkcjonariuszach ONZ w tym o Sekretarzu Generalnym ONZ Ban Ki Munie.

Wkrótce pojawią się tu kolejne depesze.