"Największą winę ponoszą osoby zarządzające spółkami państwowymi, strona rządząca"

Źródło:
TVN24 Biznes
Czy słusznie rząd PiS-u chce przedłużyć jednostronnie embargo na ukraińskie zboże? Odpowiada Grzegorz Kardas
Czy słusznie rząd PiS-u chce przedłużyć jednostronnie embargo na ukraińskie zboże? Odpowiada Grzegorz KardasTVN24
wideo 2/5
Czy słusznie rząd PiS-u chce przedłużyć jednostronnie embargo na ukraińskie zboże? Odpowiada Grzegorz KardasTVN24

Łatwych i szybkich rozwiązań nie ma. To, co stało się wczoraj i dzisiaj, jest gorsze dla obu stron - stwierdził w TVN24 BiS Rafał Mładanowicz, były pełnomocnik ministra rolnictwa do spraw rozwoju współpracy z Ukrainą. Wskazał, że przez kilkanaście miesięcy nie zostały w Polsce i w Unii Europejskiej wprowadzone systemy, które mogłyby pomóc Ukrainie. - Największą winę ponoszą osoby zarządzające spółkami państwowymi, strona rządząca - ocenił.

Polska, Słowacja i Węgry ograniczyły import zbóż z Ukrainy po tym, jak Komisja Europejska zdecydowała się nie przedłużać zakazu sprzedaży do pięciu krajów sąsiadujących z Ukrainą, w tym do Rumunii i Bułgarii. W reakcji Ukraina złożyła w poniedziałek skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w tej sprawie.

Sprawę skomentował na antenie TVN24 BiS Rafał Mładanowicz, były pełnomocnik ministra rolnictwa ds. rozwoju współpracy z Ukrainą.

- Łatwych i szybkich rozwiązań nie ma. To, co stało się wczoraj i dzisiaj, jest gorsze dla obydwu stron - ocenił.

Czytaj więcej: Ambasador Ukrainy "w trybie pilnym" wezwany do MSZ

Ekspert: terroryzowanie polityków w Polsce i na świecie

Według niego największym problemem jest to, że przez kilkanaście miesięcy nie zostały w Polsce i w Unii Europejskiej wprowadzone systemy, które mają pomóc Ukrainie.

- Aby w ten sposób zabezpieczyć wewnętrzny rynek Unii Europejskiej przed olbrzymią konkurencyjnością produkcji rolnej w Ukrainie. Koszty produkcji zboża w Ukrainie to 25 procent kosztów, które są w Unii Europejskiej. Tego nie można porównać - podkreślił.

Dodał, że irytuje go odwołanie do głodu na świecie. - Żniwa trwają cały rok. Nie ma możliwości, aby zabrakło surowców rolnych. Problemem na świecie i w Europie jest kwestia dezinformacji i kapitału, który wpływa na to, gdzie, komu oraz co ma być sprzedane. Nadużywane jest pojęcie głodu, żeby terroryzować polityków w Polsce i na świecie - stwierdził.

Rafał Mładanowicz w rozmowie zauważył też, że nie stworzyliśmy "warunków do przetwórstwa i wykorzystania surowców rolnych w paliwach różnego rodzaju".

- Podczas wojny kupujemy od Rosji dużo surowców. To jest dla przeciętnego człowieka nie do wyobrażenia. Codziennie giną ludzie na wojnie, a dalej robi się biznes z Rosją. To przerażające - ocenił.  

Reforma rolna w Europie

Jego zdaniem Polska jest w rewelacyjnym położeniu geopolitycznym, geograficznym. - Nasze porty mogą się szybko rozwijać. Nie może być tak, że politycznie będziemy się przerzucać i mieć wojenkę ze stroną ukraińską - zaznaczył.

- Musimy przygotować się w Europie do reformy rolnej. Każdy rolnik powie, że nie chce dopłat, ale chce warunki do prowadzenia działalności. Jak nie ma polityki rolnej, nie ma systemów eksportowych i przetwórczych, to się nie da (prowadzić biznesu - przyp. red) - wyjaśnił.   

Mładanowicz przypomniał, że pracując w ministerstwie, wskazał, że "mamy olbrzymią ilość infrastruktury w Polsce, która jest nie wykorzystywana".

- Ona jest i potrzebujemy kilku miesięcy, aby ją uruchomić. To infrastruktura jest na ścianie wschodniej, przygranicznej. W portach Trójmiasta mamy terminal agro - wskazał, zapewniając, że "wszystko jest do zrobienia".

Na pytanie, że skoro wszystko jest do zrobienia, to czego zabrakło, odpowiedział, że "odpowiedzialność i odwagi". - Największą winę ponoszą osoby zarządzające spółkami państwowymi, strona rządząca. (Także) strona związkowa, działacze i strona opozycyjna nie wywierała zbyt dużej presji, aby rządzący podjęli radykalne decyzje, które nie doprowadziłyby sytuacji, która miała miejsce wczoraj czy dzisiaj - wytłumaczył.

"U nas karty rozdaje pogoda"

Gość TVN24 BiS odniósł się również do notowań surowców. - Wysokie ceny, które mieliśmy, nie były naturalne. Nie było podstawy, żeby one wystrzeliły w kosmos, tak jak wystrzeliły. Teraz ceny są już prawie normalne, ale koszty produkcji nie są normalne. To, co dzieje się w ostatnich miesiącach, nie ma uzasadnienia kompletnie - przekazał.

Jego zdaniem, dzisiaj w rolnictwie niczego nie możemy przewidzieć. - Siejemy i zbieramy raz do roku, coraz większe mamy problemy z produkcją zwierzęcą. Coraz trudniej jest nam zarobić. Tu jest wszystko nieprzewidywalne. U nas karty rozdaje pogoda, mamy ogromne koszty - podsumował.

Czytaj też: Ile pieniędzy wydała Rosja na wojnę przeciwko Ukrainie?

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP