Chińscy turyści zalewają świat. Pieniędzmi

Ze świata

Josef Hanus / Shutterstock.comZa globalny turystyczny "boom" w dużej mierze są odpowiedzialni Chińczycy

Szybki rozwój Chin poskutkował globalnym wzrostem cen surowców i hossą na światowych rynkach. Istnieje jednak jeszcze pewna branża, na którą Państwo Środka ma ogromny wpływ - turystyka.

- Rocznie po całym świecie podróżuje ponad 130 mln Chińczyków. - Według naszych badań, sektor turystyczny odpowiada już za 10 proc. globalnego PKB i za prawie 10 proc. światowego zatrudnienia. To pokazuje jak ważną dziedziną gospodarki stała się turystyka. Wiemy też, że rola tego sektora będzie rosła w przyszłości - mówi Li Shihong, zastępca szefa Chińskiej Organizacji Turystycznej.

Chiński turysta nie oszczędza

W ciągu czterech lat liczba chińskich turystów w Europie podwoiła się, a wraz z nimi ich wydatki. Chiński turysta słynie z tego, że nie lubi oszczędzać. - Wydatki chińskich turystów rosną bardzo szybko. To efekt zniesienia wiz dla obywateli Chin przez UE i USA oraz rosnącej zamożności społeczeństwa - tłumaczy przedstawicielka chińskiego biura podróży. - Nasze linie lotnicze zarobiły o 20 proc. więcej niż rok temu - dodaje.

Według szacunków Światowej Organizacji Turystyki, w zeszłym roku chińscy turyści wydali prawie 200 mld dol. Na optymizm w branży wpływa także stały rozwój klasy średniej w Chinach.

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Josef Hanus / Shutterstock.com