Ze świata

Superczwartek. Trzy wydarzenia, które mogą namieszać na rynkach

Ze świata

Aktualizacja:
[object Object]
Zbigniew Girzyński o wyborach parlamentarnych w Wielkiej BrytaniiTVN24 BiS
wideo 2/2

Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii, przesłuchanie przed komisją Kongresu USA byłego szefa FBI oraz posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego - to wydarzenia, które mogą wstrząsnąć rynkami finansowymi w czwartek. Zdaniem ekspertów stanowią one bowiem duży "element niepewności".

Notowania walut w czwartek około godziny 12:50:

EUR/USD - 1.12315 (-0,24 proc.)

EUR/PLN - 4.20345 (-0,10 proc.)

USD/PLN - 3.74262 (+0,14 proc.)

CHF/PLN - 3.87110 (-0,06 proc.)

GBP/PLN - 4.84206 (-0,03 proc.)

O poranku nie widać większych zmian na rynkach. Nic jednak dziwnego, bo inwestorzy czekają na wyniki czwartkowych wydarzeń, które mogą namieszać w światowych finansach.

"Czwartkowe wybory w Wielkiej Brytanii, posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), czy przesłuchanie byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya stanowią duży element niepewności dla rynków finansowych" - podkreślił w swoim komentarzu analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

Wybory na Wyspach

Od rana przed poważnym sprawdzianem stają mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy biorą udział w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Choć jeszcze kilkanaście dni temu wydawało się, że pewniakiem do wygranej jest obecna premier Theresa May i Partia Konserwatyna, to teraz taki scenariusz oczywisty już nie jest.

Zwłaszcza, że wyniki ostatnich sondaży pokazują spory rozstrzał w prognozowanych wynikach. Jak wynika z wtorkowego, badania ośrodka YouGov, Partia Konserwatywna może liczyć na 304 miejsca w parlamencie, co oznaczałoby, że do uzyskania większości zabraknie jej 22 mandatów. Opozycyjna Partia Pracy ma szansę na zdobycie 266 miejsc.

Obecnie torysi mają 330 mandatów w 650-osobowej Izbie Gmin.

Tymczasem jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Survation dla telewizji ITV, partia premier Theresy May może liczyć na zaledwie 1,1 proc. przewagi nad opozycyjną Partią Pracy. Badanie zostało przeprowadzone przed sobotnim zamachem terrorystycznym w Londynie, w którym zginęło 7 osób, a 48 zostało rannych.

Nowy rząd będzie miał za zadanie przede wszystkim przeprowadzić Wielką Brytanię przez proces wyjścia z Unii Europejskiej, a także odpowiedzieć na narastające zagrożenie zamachami terrorystycznymi.

Oglądaj wydanie specjalne po wyborach w Wielkiej Brytanii o 23.00 w TVN24 BiS. Zaprasza Piotr Kraśko.

Bank analizuje politykę

Na rynkach jest również oczekiwanie na wynik posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, który o godzinie 13:45 ogłosi decyzję w sprawie swojej polityki monetarnej.

W centrum uwagi znajdzie się kwestia normalizacji ultra luźnej polityki monetarnej banku. Pierwszym krokiem w tym kierunku może być podniesienie oceny bilansu ryzyka dla wzrostu w eurolandzie lub zmiana brzmienia forward guidance (komunikacja w zakresie polityki pieniężnej w długim terminie).

Bank przedstawi także nowe kwartalne projekcje inflacji i produktu krajowego brutto.

Na rynku dominują spekulacje, że EBC zdecyduje się podnieść ocenę bilansu ryzyka dla wzrostu gospodarczego w strefie euro do neutralnej z "negatywnej, lecz poprawiającej się" obecnie.

Przesłuchanie byłego szefa FBI

W czwartek przed komisją Kongresu USA stanie również były szef FBI James Comey, który został zdymisjonowany 9 maja tego roku.

Comey ma zeznawać w sprawie domniemanego ingerowania przez Rosję w kampanię przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 roku oraz domniemanych powiązań między władzami w Moskwie a członkami sztabu wyborczego Trumpa. Oczekuje się, że były szef FBI, który nadzorował śledztwo w sprawie rosyjskich wątków i został niespodziewanie zwolniony przez Trumpa ze stanowiska, będzie mówił na temat śledztwa oraz rozmów z szefem państwa o tej sprawie. Ze szczególnym zainteresowaniem komentatorzy oczekują, czy Comey potwierdzi przytaczane przez media doniesienia, że Trump próbował wywierać na niego naciski w związku ze śledztwem w sprawie roli Rosji.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: JON SUPER, SHAWN THEW/PAP/EPA, World Economic Forum/Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości