Wspólnota Karaibska: embargo USA wobec Kuby absurdalne

Ze świata


Przywódcy krajów członkowskich Wspólnoty Karaibskiej (CARICOM), którzy zebrali się w Hawanie, wezwali w niedzielę USA do zniesienia obowiązującego od 54 lat embarga na handel z Kubą, które określili jako "absurdalne". Kuba nie jest członkiem CARICOM.

Szczyt przywódców 15 krajów członkowskich CARICOM, organizacji powstałej w 1973 r. na podstawie układu z Chaguaramas, ma na celu zintensyfikowanie współpracy wewnętrznej oraz między tą organizacją a Kubą.

Jest poparcie

- Podtrzymujemy nasze poparcie dla Kuby w kwestii embarga Stanów Zjednoczonych wobec tego kraju - powiedział podczas uroczystości powitania na lotnisku w Hawanie premier Antiguy i Barbudy Gaston Browne. - Apeluję do prezydenta Obamy aby niezwłocznie zniósł to absurdalne embargo - dodał. Minister spraw zagranicznych Trynidadu i Tobago Winston Dookeran podkreślił, że zarówno szczyt w Hawanie jak i zaproszenie Kuby na Szczyt Obu Ameryk, który ma się odbyć w kwietniu w Panamie, odzwierciedla "całkowitą integrację Kuby na półkuli zachodniej".

Embargo

Stany Zjednoczone i Kuba nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od 1961 r. W 1962 r. Waszyngton wprowadził embargo na handel z komunistyczną Kubą.

Autor: msz / Źródło: PAP