Wielka Brytania przywraca kwarantannę dla przyjeżdżających Polaków

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris,js
Źródło:
BBC, Sky News, PAP
TVN241 października: 1967 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 93 481

Osoby, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z Polski, będą musiały poddać się 14-dniowej obowiązkowej samoizolacji. Zasady wchodzą w życie od godziny 4.00 w sobotę (5.00 czasu polskiego) - informuje portal stacji BBC.

Na liście dotyczącej obowiązkowej kwarantanny znalazła się również Turcja oraz Holandia Karaibska - podał Reuters. Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zmieniło również rekomendacje dla podróżnych w przypadku Polski i Turcji i obecnie zaleca, by unikać podróży do tych dwóch państw, o ile nie jest to niezbędne. W przypadku Bonaire, St. Eustatius i Saby MSZ odradzało podróże już wcześniej.

Polskie MSZ informuje na stronie internetowej, że obowiązek kwarantanny obejmuje podróżnych przybywających wszystkimi środkami transportu: drogą lotniczą, morską i pociągiem.

Każda osoba przybywająca do Wielkiej Brytanii ma obowiązek wypełnienia formularza Passenger Locator Form do 48 godzin przed przybyciem do tego kraju, w którym wskazuje adres, pod którym będzie odbywała samoizolację. Link do formularza znajduje się na stronie internetowej MSZ.

Kto zwolniony z kwarantanny?

Jak podaje MSZ, z obowiązku 14-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Wielkiej Brytanii zwolnieni są m.in.: kierowcy zawodowi przewożący towary lub osoby w międzynarodowym transporcie kołowym, osoby przybywające do Anglii w celu tranzytu do innego państwa, sezonowi pracownicy pracujący w branży rolniczej mający zapewnioną pracę na konkretnej farmie, zarejestrowani pracownicy służby zdrowia, jeśli przybywają do Anglii, aby wykonywać obowiązki służbowe, niekoniecznie związane z koronawirusem, osoby mieszkające w Zjednoczonym Królestwie, ale pracujące w innym kraju i podróżujące między Zjednoczonym Królestwem a państwem, w którym pracują co najmniej raz w tygodniu.

MSZ przypomina, że w przypadku złamania zasad kwarantanny grożą mandaty karne w wysokości 1000 funtów brytyjskich, a w przypadku odmowy podania adresu samoizolacji może grozić mandat karny lub odmowa wjazdu do Wielkiej Brytanii.

Resort spraw zagranicznych zaleca także niekorzystanie ze środków transportu publicznego w Wielkiej Brytanii. W przypadku obowiązku przejazdu publicznym transportem przypomina o konieczności zakrywania nosa i ust oraz zachowywaniu co najmniej dwumetrowego dystansu od pozostałych podróżnych.

Wzrost zakażeń

Jako przyczynę dodania obu państw na listę podano wzrost liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Na listę trafiają kraje, w których liczba zakażeń wynosi ponad 20. Według BBC w Polsce współczynnik ten wyniósł 25,9.

"Dane z Polski pokazują 66-procentowy wzrost liczby zakażeń tygodniowo na 100 tysięcy osób - z 14,7 w dniu 23 września do 24,4 w dniu 30 września. Zarazem odsetek pozytywnych wyników testów w Polsce wzrósł prawie dwukrotnie w ciągu tygodnia, z 3,9 proc. do 5,8 procent" - wyjaśniło ministerstwo transportu.

Osoby przyjeżdzające z Polski były zwolnione z kwarantanny od 10 lipca, kiedy obowiązywać zaczęła pierwsza lista krajów uznanych za bezpieczne. Stopniowo, w miarę nawrotu epidemii, brytyjski rząd skreślał z niej kolejne kraje, w tym już wcześniej większość państw członkowskich Unii Europejskiej, choć kilka krajów, głównie pozaeuropejskich, do listy dopisano.

W zeszłym tygodniu brytyjskie media podawały, że w związku z kurczącą się liczbą państw, po przyjeździe z których nie obowiązuje kwarantanna, rośnie zainteresowanie wyjazdami do Polski, Turcji i Włoch. Zarazem jednak wskazywały, że Polska może być następnym krajem skreślonym z listy bezpiecznych.

Polacy są największą mniejszością narodową w Zjednoczonym Królestwie - dodaje BBC.

Jak podaje stacja, osoby, które nie poddadzą się samoizolacji, muszą liczyć się z surową karą finansową, która może sięgać nawet 10 tys. funtów (około 49 tys. zł). Poprzedni limit grzywny wynosił 3200 funtów (niecałe 16 tys. zł).

Sycylia i Grecja

Od 30 września osoby przybywające na Sycylię muszą pokazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem na terytorium wyspy - czytamy w komunikacie na polskiej stronie rządowej.

Osoby przylatujące z Polski do Grecji będą musiały okazać negatywny wynik testu na COVID-19, który powinien być wykonany nie później niż 72 godziny przed przybyciem - dowiadujemy się z komunikatu opublikowanego na greckiej stronie rządowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris,js

Źródło: BBC, Sky News, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock