Węgry i Komisja Europejska (KE) osiągnęły techniczne porozumienie w sprawie pakietu reform dotyczącego sądownictwa, który jest kluczowy dla odblokowania unijnych środków - przekazała minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.
"Dziś rano odbyłam konstruktywną dyskusję z komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Techniczne negocjacje dotyczące zobowiązań w sferze sądownictwa zostały zakończone" – napisała Varga na Facebooku. "Czekamy teraz na decyzję kolegium komisarzy" – dodała Varga.
Węgry technicznie porozumiały się z Brukselą
Porozumienie może odblokować 13 mld euro – podaje węgierski dziennik "Nepszava".
Według źródeł gazety, w Brukseli panuje ostrożność co do końcowej decyzji w sprawie odblokowania funduszy. "Nie byłby to pierwszy przypadek, kiedy kompromis wypracowany przez ekspertów nie został zatwierdzony w politycznych negocjacjach w KE" – zaznaczył dziennik.
Rzecznik KE Christian Wigand poinformował, że rozmowy "idą w dobrym kierunku" oraz że Komisja przeanalizuje postępy dokonane przez rząd w Budapeszcie.
Wymagane przez KE reformy dotyczą m.in. zwiększenia uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa oraz niezależności Kurii (sądu najwyższego).
W grudniu Komisja Europejska przyjęła porozumienie z Węgrami, które otwiera drogę do 22 mld euro w ramach polityki spójności na lata 2021–2027. Wypłaty pieniędzy są jednak obwarowane warunkami. W ramach funduszu spójności rząd w Budapeszcie czeka na odblokowanie 6,3 mld euro, a w ramach Krajowego Planu Odbudowy – 5,8 mld.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock