Węgierska inflacja wciąż powyżej 20 procent. Najnowsze dane

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Ivan Nagy: inflacja była problemem na Węgrzech jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę
Ivan Nagy: inflacja była problemem na Węgrzech jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainętvn24.pl
wideo 2/6
tvn24.pl Ivan Nagy: inflacja była problemem na Węgrzech jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę

Inflacja na Węgrzech w maju 2023 roku wyniosła 21,5 procent rok do roku - poinformował tamtejszy urząd statystyczny (KSH). W kwietniu węgierski wzrost cen i usług był na poziomie 24 procent rok do roku.

Węgierski urząd statystyczny podał, że w kwietniu br. w porównaniu z kwietniem 2022 roku ceny żywności wzrosły średnio o 33,5 proc., w tym wyroby cukiernicze o 59,6 proc., pieczywo o 52,7 proc., produkty mleczne o 51,3 proc., a masło o 46,8 proc. O prawie połowę więcej niż przed rokiem trzeba też zapłacić za jaja (wzrost o 46,1 proc.). Najniższe wzrosty cen dotyczyły mąki - o 7,2 proc. oraz oleju - 3,5 proc.

Ponadto ceny energii elektrycznej, gazu i innych paliw wzrosły w ciągu roku o 37,2 proc., w tym ceny gazu o 49,1 proc., a prądu o 27,2 proc.

W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne spadły średnio o 0,4 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry walczą z inflacją. Obowiązkowe promocje w sklepach>>>

Inflacja na Węgrzech - sondaż

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut IDEA wynika, że 37 proc. Węgrów bezpośrednią przyczyną wysokiej inflacji w kraju jest polityka rządu Viktora Orbana. Od kilku miesięcy Węgry notują najwyższą inflację w całej UE.

Zdaniem 25 proc. respondentów winę za wysokie ceny ponoszą sankcje nakładane przez Unię Europejską na Rosję. Z kolei 7 proc. badanych jako przyczynę inflacji wskazało wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Prawie jedna trzecia ankietowanych (31 proc.) nie chciała lub nie potrafiła wskazać winnego obecnej sytuacji.

Wśród wyborców rządzącej koalicji Fidesz-KDNP zdecydowana większość (65 proc.) podziela narrację rządu, że winne inflacji są sankcje unijne, a 15 proc. wskazuje na rosyjską inwazję na Ukrainę. Wśród wyborców partii opozycyjnych aż 79 proc. obwinia rząd Orbana o wysoką inflację.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1800 Węgrów w okresie od 27 kwietnia do 19 maja z wykorzystaniem metody CAWI.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości