Węgry walczą z inflacją. Obowiązkowe promocje w sklepach

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Ivan Nagy: inflacja była problemem na Węgrzech jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę
Ivan Nagy: inflacja była problemem na Węgrzech jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainętvn24.pl
wideo 2/6
tvn24.pl Ivan Nagy: inflacja była problemem na Węgrzech jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę

W węgierskich sklepach ruszyła w czwartek akcja obowiązkowych promocji - to sposób na ograniczenie wzrostu cen żywności. Poinformował o tym minister rozwoju gospodarczego Węgier Marton Nagy.

Obniżki cen w sklepach spożywczych mają objąć produkty w 20 kategoriach. Chodzi między innymi o mięso drobiowe, mleko, śmietanę, ser, chleb, świeże owoce i warzywa. Nowe zasady dotyczą sprzedawców detalicznych o obrotach przekraczających 1 miliard forintów (około 12,2 mln zł).

Węgry - obowiązkowe promocje w sklepach

- Sprzedawcy są zobowiązani do informowania klientów o produktach objętych promocją, a organ ochrony konsumentów będzie monitorował jej wdrażanie – przekazał Nagy.

W lipcu zostanie wprowadzony na Węgrzech internetowy system monitorowania cen, który według ministra w znacznym stopniu przyspieszy spadek inflacji w nadchodzącym czasie.

W ostatnich miesiącach inflacja na Węgrzech, która od ponad pół roku jest najwyższa w całej UE, zaczęła nieznacznie spadać. W kwietniu wyniosła 24,5 proc. rok do roku, podczas gdy w marcu było to 25,6 proc.

Inflacja na Węgrzechksh.hu

Rząd Viktora Orbana zapowiedział, że będzie dążył do zmniejszenia inflacji na Węgrzech do poziomu jednocyfrowego na koniec bieżącego roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Raketir/Shutterstock

Pozostałe wiadomości